Odbył się VII Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie

Po raz siódmy we Lwowie odbył się Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”.Festiwal rozpoczął się od występu orkiestry Filharmonii Lwowskiej pod batutą Hobarta Earle’a ze specjalnym udziałem Marianny Humetskiej.

Na scenie również zabrzmiała muzyka Karola Szymanowskiego, Borysa Latoszyńskiego i Igora Strawińskiego.

– Udało nam się stworzyć, piękną, dobrą tradycję muzycznych spotkań z Paderewskim oraz z innymi kompozytorami właśnie tutaj we lwowskiej filharmonii. Jest to piękny wieczór z muzyką Karola Szymanowskiego. Wystąpili Hobart Earle w roli dyrygenta i Mariana Humetska jako solistka – zaznaczył Adam Bala, dyrektor i główny organizator Międzynarodowego Festiwalu.

{youtube}v77HCruQ-kI{/youtube}

Tegoroczna edycja festiwalu jest związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym, w programie znalazła się opera „Manru” Ignacego Paderewskiego, zaprezentowana poprzednio w Kijowie, a teraz we Lwowie.

– Pomysł festiwalu od samego początku wiązał się, ze świętem Niepodległości Polski. Paderewski był jednym z twórców niepodległości, a jednocześnie był wspaniałym muzykiem, przy czym był powiązany bardzo mocno ze Lwowem. Najważniejsze jest to, że pokazujemy, jak bardzo kultura łączy ludzi – powiedział Marian Orlikowski, konsul RP we Lwowie.

Mieszkańcy Lwowa również zaznaczają doniosłość tego wydarzenia dla życia kulturalnego miasta:

– We Lwowie jest dużo chętnych posłuchać polskiej muzyki. W mieści jest dużo studentów filologii polskiej, Polaków i turystów z Polski. Myślę, że takie uroczystości powinny się odbywać we Lwowie – podsumowała Krystyna Nikołajczuk z katedry filologii polskiej uniwersytetu lwowskiego.

– Mieszkam całe życie we Lwowie i staram się każdego roku przyjść na Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”. Jestem melomanem i bardzo mi się to podoba – zaznaczył Roman Kandewski, mieszkaniec miasta.

Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” jest organizowany od 2012 roku z inicjatywy Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2018/festiwal_paderwski_2018_lwow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X