Zaduszki na Cmentarzu Janowskim we Lwowie

W Dniu Zadusznym, 2 listopada miejscowi Polacy oraz przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie zgromadzili się tradycyjnie przy grobie św. abpa Józefa Bilczewskiego na Cmentarzu Janowskim. Mszy św. przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Proboszcz lwowskiej katedry ksiądz Jan Nikiel zaznaczył w homilii, aby nie poprzestawać jedynie na wspominaniu zmarłych. – Te nasze rozważania na cmentarzu nie mogą być tylko wspomnieniem. Wspomnienie o śmierci ma nas uczyć doceniania życia. Na cmentarzu w obliczu śmierci i przemijania trzeba nam się uczyć, czym jest czas – podkreślił duchowny.

Od kilkunastu lat, dzięki darczyńcom z Polski, znicze płoną na wielu zapomnianych grobach Cmentarza Janowskiego. Alicja Brzan-Kloś, działaczka polonijna opowiedziała o corocznej akcji „Znicz na Kresy” oraz powiązaniach rodzinnych z Cmentarzem Janowskim.

– Już od dwunastu lat prowadzimy akcję „Podaruj Znicz na Kresy”. W zasadzie jest to nasza trzecia akcja bezpośrednio na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Wspólnie z Towarzystwem „Zabytek” chcemy upiększyć tę polską nekropolię. Na tym cmentarzu leży moja babcia. Rodzice pochodzą ze Lwowa. W związku z czym mam obowiązek kontynuowania tej tradycji. Wiązanki patriotyczne ufundował Zarząd Krajowy NSZZ Solidarność w Gdańsku, znicze IPN Warszawa oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska w Katowicach dzięki zbiórce publicznej – zaznaczyła inicjatorka akcji.

Jednym z odnowionych w tym roku grobów jest pomnik Stefana Grabińskiego – przedwojennego pisarza związanego ze Lwowem. Na nagrobku z szaro-białego piaskowca umieszczono zdjęcie pisarza i tytuły jego dzieł. Pomnik poświęcił abp Mieczysław Mokrzycki. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie na czele z konsulem generalnym Rafałem Wolskim.

– Cmentarz Janowski jest ważnym cmentarzem dla Polaków Lwowa. Zawsze robimy akcję 1 listopada na Łyczakowie, a od ośmiu lat – 2 listopada – na cmentarzu Janowskim. Tutaj mamy ponad 4 tys. polskich grobowców. Są to ludzie zasłużeni: prawnicy, lekarze, poeci, pisarze, nauczyciele, duchowni. Jest ich wielu i coraz więcej odkrywamy nowych grobów. W tym roku udało się odnowić nagrobek pisarza Stefana Grabińskiego – podkreślił Zbigniew Pakosz z Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek”.

Po nabożeństwie kapłani oraz wierni przeszli w procesji alejkami cmentarza, modląc się w intencji spoczywających tutaj zmarłych. Przy kwaterze Obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich z lat 1918–1920 abp Mieczysław Mokrzycki podziękował za liczne przybycie i wspólną modlitwę.

Cmentarz Janowski został założony w 1883 roku. Jest mniej okazały niż Cmentarz Łyczakowski, ale na jego terenie również znajdziemy groby znanych rodzin i osób. Częścią cmentarza jest kwatera obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich z lat 1918–1920. Obok kwatery są pochowani lotnicy, którzy zginęli w okresie międzywojennym w katastrofach lotniczych.

Eugeniusz Sało

Obejrzyj zdjęcia: Zaduszki na Janowskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X