220-lecie orderu „Virtuti Militari”

220-lecie orderu „Virtuti Militari”

W tym roku minęło 220 lat od ustanowienia pierwszego polskiego Orderu wojskowego „Virtuti Militari”. Z inicjatywy Kijowskiego Narodowościowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Zgoda” i pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Kijowie uczczono tę datę szeregiem imprez i uroczystości.

Pierwszą imprezą był wieczór tematyczny pt. „Virtuti Militari – Polski Order cnoty bojowej”, który odbył się 8 czerwca 2012 r. w pięknej Sali Reprezentacyjnej Narodowego Muzeum Historii Ukrainy. Program spotkania obfitował w wystąpienia (referaty) i był urozmaicony zwiedzaniem wystawy oraz ekspozycji muzeum.

Treściwy, nasycony datami i faktami referat pod tytułem „Dzieje historyczne i ukonstytuowanie Orderu wojennego „Virtuti Militari” przedstawił zebranym konsul 

Pomnik-kwatera polskich legionistów, którzy zaginęli maju 1920r. w obronie Kijowa w wojnie polsko-bolszewickiej. W centrum – bryła kamienna z wizerunkiem ,,Virtuti militari” – oryginalny ocalały fragment pomnika z 1935 r. (Fot. Wiktoria Radik)

generalny ambasady RP w Kijowie, znany historyk Rafał Wolski. Swój występ bogato zilustrował przeźroczami. Przedstawił historię zmian wizerunków Orderu oraz portrety osób odznaczonych. Było to bardzo ważnym elementem poznawczym, zarówno dla zebranych polonusów, jak i dla obecnych na sali ukraińskich historyków.

 

Dyrektor muzeum Sergij Czajkowski podał interesującą informację o wieloletniej współpracy naukowych pracowników muzeum z polskimi historykami, instytucjami i muzeami. Zaprosił również do oglądania niedawno otwartej wystawy pt. „Relikwie dawnego kijowskiego samorządu ze zbiorów Państwowego Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy oraz z prywatnego Muzeum Rodziny Szeremietiewych”.

Informację o zbiorach polskich orderów za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej z kolekcji Muzeum wraz z demonstracją kolekcji (szkoda, że nie licznej), przedstawiła pracownik naukowy muzeum, kierownik działu numizmatycznego Zinaida Zraziuk. Z wielkim zainteresowaniem słuchacze zapoznali się z ekspozycją poświęconą stosunkom historycznym pomiędzy Ukrainą i Polską w XV-XVII wiekach.

 

Temat wieczoru wzbudził wielkie zainteresowanie pośród kijowskich kolekcjonerów, którzy przyszli aby pokazać własne zbiory, podzielić się wiedzą i coś nowego poznać. Obecni dowiedzieli się, że z okazji 200-lecia Orderu w Polsce wydano nową jubileuszową srebrną monetę. Pan Andrzej Amons (były prokurator wojskowy), jeden z najlepszych znawców w tej branży, zaprezentował piękną kolekcję orderów Polskich XX w.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X