220-lecie orderu „Virtuti Militari”

220-lecie orderu „Virtuti Militari”

 O rodzinnych relikwiach wojskowych opowiada historyk Helena Spicka (Fot. Wiktoria Radik)

Wzruszającym akcentem wieczoru stały się rodzinne wspomnienia pani Heleny Spickiej, starszego pracownika naukowego Muzeum Ukraińskiej Rewolucji w latach 1917–1921, dziadek której służył w Wojsku Polskim.

 

Pani Helena przyniosła zdjęcia dziadka w polskim mundurze wojskowym oraz jego liczne nagrody, odznaczenia i medale, które dziadek własnoręcznie umocował na czerwonej aksamitnej poduszeczce i którą jego potomkowie z wielką miłością i szacunkiem przechowują przez wiele lat w rodzinnym archiwum.

Na zakończenie spotkania w ciepłej przyjacielskiej atmosferze odbył się koncert ulubionych polskich piosenek żołnierskich i wierszy patriotycznych. Ku chwale i na cześć bohaterskiego czynu wizerunek orderu „Virtuti Militari” tradycyjnie po całym świecie wdzięczni potomkowie rzeźbią na pomnikach i nagrobkach żołnierzom polskim. W Kijowie mamy dwa takie miejsca pamięci narodowej. W ramach projektu „Virtuti Militari” 16 czerwca grupa opiekunów miejsc pamięci narodowej KNKSP „Zgoda” złożyła kwiaty na kwaterze legionistów polskich w Kijowie na Cmentarzu Bajkowa.

 

23 czerwca, w rocznicę wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej, grupa działaczy polskich uczciła pamięć żołnierzy polskich, pochowanych na Darnickim cmentarzu wojskowym w Kijowie. Prezes organizacji ,,Zgoda’’ Wiktoria Radik w swoim przemówieniu zapoznała obecnych z tragicznymi stronicami historii, a zwłaszcza z wydarzeniem, które odbyło się 8 kwietnia 1944 r. na dworcu kolejowym Darnica – kiedy to w obronie nieba nad Kijowem przeciwko samolotom niemieckim zaginęło 43 polskich artylerzystów I Armii Wojska Polskiego. Zebrani w modlitwie wymienili wszystkie nazwiska zaginionych, zapalili znicze, udekorowali mogiły biało-czerwonymi wstęgami i kwiatami.

Cześć i chwała ich pamięci!


Wracając do dziejów historycznych i Orderu „Virtuti Militari”, KNKSP „Zgoda” zainicjowało wyjazd grupy przedstawicieli polonijnych organizacji Kijowa do miasteczka Zieleńce w rejonie starokostantynowskim, w dzisiejszym obwodzie chmielnickim, na pole bitwy tu stoczonej, aby złożyć hołd pamięci bohaterom poległym za wolność Polski w wojnie polsko-rosyjskiej w czerwcu-lipcu 1792 roku.

 

„Chcę podziękować redakcji naszej ulubionej gazety „Kurier Galicyjski” za umieszczenie na swoich łamach bardzo ważnych i ciekawych artykułów o treści historycznej. W nr1 za 2012 rok dowiedziałam się o Orderze, – mówi prezes KNKSO „Zgoda” Wiktoria Radik. – Byłam tak zaskoczona i wzruszona, że postanowiłam zorganizować obchody jubileuszowe Orderu w Kijowie. Chciałam też zobaczyć na własne oczy to historyczne miejsce pod Zieleńcami i przywieźć mych przyjaciół z innych polskich organizacji Kijowa. Dziękuję za wsparcie mojej inicjatywy Ambasadzie RP na Ukrainie i konsulatowi generalnemu RP w Kijowie, a zwłaszcza konsulowi generalnemu Rafałowi Wolskiemu i I sekretarzowi konsulatu Dorocie Dmuchowskiej, również Polakom – naszym rodakom z ZPU obwodu chmielnickiego, z prezesem Franciszkiem Micińskim na czele, ukraińskiemu patriocie, deputowanemu do Rady rejonowej i dyrektorowi liceum technicznego Sergijowi Kuczerukowi i ojcom franciszkanom ze Starokostantynowa za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X