O polskich symbolach narodowych w Stanisławowie

W ramach serii wykładów historycznych, z okazji 100. rocznicy Niepodległości Polski, 14 kwietnia w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbył się pierwszy wykład „Polskie symbole narodowe”, który wygłosił prof. dr hab. Piotr Gołdyn z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– Cieszę się, że mogłem mówić tutaj o polskich symbolach narodowych, o ich historii, znaczeniu, bardzo ważnych dla każdego Polaka, który powinien nosić je w swoim sercu. Poniekąd czuję taką misję, żeby o tym opowiadać. Pokazywać, jak się powinno podchodzić do tych symboli, w jaki sposób je szanować, co na temat tych symboli po prostu wiedzieć – powiedział prof. Piotr Gołdyn.

{youtube}rapJkqdInD4{/youtube}

Licznie zebrana polska społeczność Stanisławowa, ale również miejscowi Ukraińcy, mieli możliwość dowiedzieć się dużo ciekawostek na temat hymnu, godła czy flagi Polski.

– Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego postanowiło przybliżyć miejscowym Polakom, jak również Ukraińcom zainteresowanym historią i kulturą Polski, jak to było z dziejami naszej historii. Postanowiliśmy, że rozpoczniemy obchody 100. rocznicy Niepodległości Polski cyklem wykładów na temat historii Polski – zaznaczyła Renata Klęczańska, nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG do CKPiDE.

– Dla mnie ten wykład był czymś nowym. Z jednej strony, przypomnieniem tego, czego się uczyłem w szkole podstawowej, a z drugiej – uzupełnieniem moich braków. Był to ważny wstęp do prześledzenia, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, polskiej drogi do niepodległości – powiedział Jarosław Krasnodębski, doktorant Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. Gołdyn, autor wielu publikacji i książek na temat polskich symboli narodowych, zaakcentował problem szacunku do nich dzieci i młodzieży. – Brak szacunku do symboli narodowych wynika z braku edukacji. Obowiązkiem nauczycieli i każdego, komu drogie są symbole narodowe, jest po prostu uczyć od najmłodszych lat młodych ludzi ku temu, aby ten szacunek w sobie starać w pewny sposób wypracować. I żeby wiedzieć, że uszanowanie polskich symboli narodowych to jest też szacunek do siebie. Jeśli my będziemy szanować symbole, inni też będą nas szanować – podsumował profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Organizatorem spotkań z historią w 100. rocznicę Niepodległości Polski jest Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2018/wyklad_polskie_symbole_narodowe_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X