O drogach ku Niepodległości Polski

29 września w sali konferencyjnej Lwowskiego Kolegium Turystyki, Gastronomii i Hotelarstwa we Lwowie odbyła się konferencja patriotyczno-historyczna „Drogi ku Niepodległości”, której organizatorami były Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie (FOPnU) i Stowarzyszenie Mała Garstka z Sycowa pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.

W konferencji uczestniczyli działacze FOPnU z obwodu lwowskiego, a także z Kijowa, Żytomierza, Charkowa, Czerniowiec oraz innych miast. Przybyła też liczna grupa młodzieży z Sycowa.

Słowo wstępne wygłosiła prezes FOPnU Emila Chmielowa. Dr Piotr Szopa z IPN Oddział w Rzeszowie przybliżył postać Romana Dmowskiego, a dr Jacek Magdoń mówił o Józefie Piłsudskim. Wicedyrektor lwowskiej szkoły średneij nr 10 Wiera Szerszniowa opowiedziała o wkładzie mieszkańców Lwowa w Niepodległość Polski.

– Groby, jako ślady wydarzeń walki o Niepodległość Polski, można spotkać nie tylko we Lwowie. Są one na Wołyniu, w Kijowie, na Bukowinie, innych terenach – zaznaczył konsul RP we Lwowie Rafał Kocot.

Zebrani na sali wysłuchali też referatów dr. Władysława Strutyńskiego – prezesa Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach oraz gości z Polski. Nie zabrakło też polskiej poezji i muzyki patriotycznej.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/czawaga_drogi_niepodleglosci{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X