Konsekracja kościoła św. Michała Archanioła we Lwowie

29 września we Lwowie na granicy podmiejskiej wsi Zubra i nowego osiedla mieszkaniowego Sichów, które zamieszkuje około 300 tys. lwowian, arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc konsekrował nowo wybudowany kościół pw. św. Michała Archanioła.

Lwowski metropolita Mieczysław Mokrzycki w homilii powiedział, że ta świątynia jest darem archidiecezji katowickiej dla archidiecezji lwowskiej. Dodał również, że 10 lat temu arcybiskup Skworc, wtedy jako pasterz diecezji tarnowskiej, dokonał też konsekracji kościoła w Tarnopolu.

Proboszcz parafii na Sichowie ks. Jacek Kocur w słowie podziękowania zaznaczył, że powstanie tego kościoła jest przykładem duchowej współpracy katolików z Polski i Ukrainy. Budowa kościoła, który został zaprojektowany przez wybitnego architekta inż. Stanisława Niemczyka z Tychów we współpracy z lwowianami Iwanem Hanykiem i Wiktorem Lewczukiem, trwała od 2008 do 2018 roku. Został wymurowany z XIX-wiecznej lwowskiej cegły. W posadzce wieży kościoła znajduje się kamień węgielny poświęcony przez św. Jana Pawła II. Autorem obrazu patrona św. Michała Archanioła, patrona parafii, jest rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Antoni Cygan. W ołtarz główny uroczyście złożono relikwie św. Jacka Odrowąża – patrona Śląska i archidiecezji katowickiej oraz patrona archidiecezji lwowskiej bł. Jakuba Strzemię. Biskup-senior charkowsko-zaporoski Marian Buczek jeszcze w 1995 roku podarował dla parafii dzwon o wadze 95 kg z napisem: „Wołam – Któż jak Bóg”. Na poświęcenie kościoła parafia św. Stanisława w Suszcu podarowała drugi dzwon ważący 420 kg z napisem: „Moje imię – św. Jacek”.

To już trzeci kościół wzniesiony we Lwowie za czasów niepodległej Ukrainy. Wcześniej katolicy obrządku łacińskiego zbudowali nowe świątynie w Rzęsnej i na Zboiskach. W trakcie budowy są kościoły w podlwowskich Brzuchowicach i Zimnej Wodzie.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/czawaga_konsekracja_sichow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X