Dobiegły końca warsztaty medialne we Lwowie

Dobiegł końca projekt „Media Start”, w ramach którego młodzież ze Lwowa poznawała podstawy sztuki dziennikarskiej. Warsztaty medialne, realizowane przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie, łączyły siedem dwudniowych sesji szkoleniowych w okresie od kwietnia do września.

Zajęcia poprowadził Adam Rogala – konsultant wystąpień publicznych, trener warsztatów dziennikarskich i doświadczony reporter newsowy, który pracował w takich stacjach jak TVP, TVN, TVN24 i Discovery Historia.

Celem warsztatów było zainteresowanie młodzieży sztuką medialną i zdobycie przez nią umiejętności dla pracy w polskich redakcjach działających we Lwowie.

W pomieszczeniu polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie uczestnicy kursu poznawali zasady poszukiwania tematów i pisania tekstów. Pod okiem operatora filmowego i telewizyjnego Dariusza Jadacha młodzi adepci dziennikarstwa uczyli się obsługiwania kamery i ustawienia światła. Ćwiczenia lektorskie młodzież praktykowała w studiu radiowo-telewizyjnym Kuriera Galicyjskiego.

Ostatnia sesja szkoleniowa była skierowana na praktyczne wykorzystanie uzyskanej wiedzy. Uczestnicy obserwowali projekt „Rodzinne zabawy sportowe Od niepodległości do niepodległości” i XXV Forum Wydawców we Lwowie, gdzie nagrywali materiały reporterskie. Było to ważną częścią zajęć, podczas których młodzież sama realizowała każdy etap pracy dziennikarskiej i operatorskiej: poprzednio zbierając informacje o wydarzeniach, przedstawiała własny punkt widzenia opracowywanych tematów, nagrywała materiały filmowe. Najtrudniejszą częścią w przygotowywaniu newsa telewizyjnego było nagranie stand-up’u (dziennikarz wygłasza kwestię do kamery na stojąco – red.) reporterskiego.

Na zakończenie zajęć Adam Rogala podał praktyczne wskazówki adeptom sztuki dziennikarskiej, zachęcił do wybierania trudnych, ale ważnych tematów i przedstawiania ich w sposób atrakcyjny.

Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2018/media_start_wysoczanska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X