Nowy kościół w Boryni

Nowy kościół w Boryni

Archidiecezja lwowska ma nową świątynię. 17 sierpnia rzymskokatolicki arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki dokonał konsekracji kościoła p.w. św. Rocha w Boryni koło Turki.

Miejscowość ta położona jest w Karpatach, blisko granicy ukraińsko-polskiej. Najstarsze wspomnienia o królewskiej wiosce Borynia pochodzą z 1552 roku. W XVIII wieku katolikami w tej okolicy opiekowali się ojcowie jezuici z Turki. W 1877-1879 latach koloniści niemieccy wybudowali w Boryni drewniany kościół p.w. św. Rocha, którego relikwie znajdowały się w tej świątyni.

 

Podczas II wojny światowej Niemcy wyjechali z Boryni. Za czasów sowieckich kościół zamieniono na magazyn kołchozowy, a w 1965 roku został zniszczony całkowicie. W 1939 roku katolicy-Polacy rozpoczęli budowę drugiego kościoła w centrum wsi, jednak kościół nie został skończony. Po wojnie w murach kościoła było kino, a po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę władze miejscowe przekazały budowlę pod cerkiew greckokatolicką.

Fot. archiwum Lwowskiej Kurii MetropolitalnejPo odrodzeniu wspólnoty rzymskokatolickiej wierni w latach 1994 – 1995 wznieśli drewnianą kaplicę. W 2006 roku kardynał Marian Jaworski poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej świątyni na fundamentach przedwojennych kościoła św. Rocha.

Na uroczystość przyszli też miejscowi Bojkowie. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki złożył serdeczne podziękowania katolikom Boryni oraz wszystkim ofiarodawcom z Ukrainy i zza granicy za wzniesienie nowego kościoła w górach. Będzie on też służył pątnikom z Polski, których co raz więcej można spotkać na tym terenie.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X