Poloniści z Węgier w Drohobyczu

Poloniści z Węgier w Drohobyczu

W ostatnich dniach Drohobycz odwiedziła grupa sześciu studentów polonistyki z największej węgierskiej niepaństwowej uczelni – Katolickiego Uniwersytetu im. kardynała Pétera Pázmánya.

Młodzi Węgrzy studiują na wydziale humanistyki, wśród wykładowców mają wybitnego filologa-polonistę, znawcę literatury polskiej, tłumacza i miłośnika prozy Brunona Schulza profesora Lajosa Pálfalviego. Lajos Pálfalvi jest też stałym uczestnikiem festiwali Schulzowskich w Drohobyczu. To dzięki jego inicjatywie młodzi poloniści znad Dunaju zdecydowali się na własne oczy zobaczyć miasto opisane przez Schulza.

Jak zaznaczyła Wiktoria Wasz, organizatorka pobytu Węgrów w Drohobyczu, ich wyjazd na Ziemię Lwowską umożliwiły stypendia naukowo-oświatowe. Celem podróży było poznanie przeszłości, a przede wszystkim wycieczka do miejsc związanych z Brunonem Schulzem. Studenci odwiedzili też Uniwersytet Drohobycki, Centrum Polonistyczne im. Igora Meńka, Centrum Artystyczne i Teatr „Alter”. Obejrzeli film o festiwalach Schulzowskich w Drohobyczu.

– Dla nas Schulz jest symbolem i przykładem dawnego bogactwa kultury Drohobycza, jego twórczość daje możliwość spotkania różnych kultur w tym mieście – uważa Wiktoria Wasz. Młodzi Węgrzy zwiedzili również Lwów.

Wynikiem wizyty jest umowa o współpracy z Centrum Polonistycznym Uniwersytetu Drohobyckiego i teatrem „Alter” oraz udział studentów-polonistów w festiwalu Schulzowskim w następnym roku.

Leonid Golberg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X