Noworoczna pomoc dla Polaków Stryja i Kołomyi z archiwum autora

Noworoczna pomoc dla Polaków Stryja i Kołomyi

– Jeszcze wczoraj strzelały korki od szampana i życzyliśmy sobie bezpiecznego i szczęśliwego Nowego 2023 roku, a dzisiaj jesteśmy tam, gdzie na Nowy Rok strzelały nie szampany, lecz rakiety wysłane przez Rosję na Ukrainę – napisał na swojej stronie w Facebooku szef gabinetu politycznego MAP Ryszard Madziar. I to prawda, bo już 2 stycznia ruszył wielki konwój humanitarny na zachód Ukrainy.

Tym razem Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej zorganizowała pierwszy wyjazd w tym roku z pomocą dla rodaków mieszkających w Stryju i Kołomyi.

Wyjazd konwoju humanitarnego wolontariuszy wraz z dyrektorem Caritas Zamość ks. Marcinem Jakubiakiem był kontynuacją przedświątecznej wizyty w tych miastach.

Pierwszy dzień pobytu w Stryju w polskiej szkole im. K. Makuszyńskiego był bogaty w wydarzenia. Dostarczono głównie żywność, środki chemiczne i higieniczne.

Bardzo ważnym punktem wizyty było przekazanie przez sekretarza Stanu w Ministerstwie Artykułów Państwowych Macieja Małeckiego laptopów, które będą służyć i pomagać w codziennym funkcjonowaniu polskiej szkoły.

Największą radość sprawiło uczniom i nauczycielom polskiej szkoły w Stryju i wolontariuszom Caritas przekazanie agregatu prądotwórczego o dużej mocy, który zabezpieczy normalną pracę szkoły. Projekt został zrealizowany dzięki partnerstwu Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej z fundacją PZU w ramach zadania „Razem dla Ukrainy”, sfinansowanego ze środków Fundacji PZU przy wsparciu finansowym PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z oo., firmy „Exatel”.

z archiwum autora

Drugiego dnia w Kołomyi trzej wojskowi medycy ukraińscy odebrali przeznaczoną na front nowiusieńką karetkę, zakupioną przez wspólnotę polską Antwerpii. W karetce znajdowały się lekarstwa i zestawy ratunkowe.

Prezes ochotniczej Straży Pożarnej z Żyrardowa Mariusz Wysocki opowiadał o „cegiełkach”, zbieranych w Polsce w celu pomocy walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainie.

Za przekazany agregat prądotwórczy dla Kołomyjskiego Państwowego Muzeum Historii Miasta serdecznie dziękował wolontariuszom polskim i dyrektorowi centrum wolontariackiego w Kołomyi Lilianie Odosij jego przedstawiciel Mychajło Arsak.

Artykuły spożywcze, latarki  sprzęt medyczny, wózki – ogółem blisko 1,5 tony, zostały wyładowane w centrum „Lokomotyw”

W polskiej sobotniej szkole im. St. Vincenza na wolontariuszy i darczyńców, pomimo ferii, czekał koncert polskiej pieśni patriotycznej, rozmowy i przywitanie prezesa towarzystwa kultury polskiej „Pokucie”, dyrektora szkoły Stanisławy Kołusenko-Patkowskiej. Dzieci otrzymały paczki ze słodyczami i zapewnienie od sekretarza Małeckiego, że latem będą zaproszone na wypoczynek do Polski.

Rozmowy przy herbacie wykazały że trójkąt Zamość – Stryj – Kołomyja dobrze się rozwija i że spotkania za każdym razem rozszerzają geografię darczyńców, którzy wspierają Polaków w Ukrainie oraz niosą pomoc heroicznie walczącemu z ruskim mirem narodowi ukraińskiemu.

Roman Worona

Tekst ukazał się w nr 1 (413), 17 – 30 stycznia 2023

X