Nowa siedziba Centrum Polonistycznego w Drohobyczu Fot. Igor Rewaga/ Nowy Kurier Galicyjski

Nowa siedziba Centrum Polonistycznego w Drohobyczu

20 września w Drohobyczu w budynku 17 przy ul. Tarasa Szewczenki (dawne Państwowe Gimnazjum im. króla Władysława Jagiełły), gdzie gospodarzem jest Wydział Filologii Ukraińskiej i Obcej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki, została otwarta nowa przestrzeń Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Ihora Menioka. Uroczystość, która zgromadziła wielu zacnych gości z Ukrainy i Polski, rozpoczęła się od hymnów Ukrainy i Polski, zaśpiewanych przez Drohobycki Municypalny Kameralny Chór „Legenda”. Chwilą ciszy uczczono poległych obrońców Ukrainy, niewinne ofiary rosyjskiego terroru.

W sali dyskretnie wydzielono dwie przestrzenie: miejsce spotkań, zajęć i wykładów oraz część właściwą o charakterze biura z wielką biblioteką. Specjalny akcent tworzy reprezentacyjny zestaw flag Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej oraz malowidło ścienne o wymiarach 2×10 metrów autorstwa drohobyckiego artysty Lewka Mykytycza, przedstawiające autorską panoramę miasta Drohobycz.

Inauguracja nowej siedziby Centrum Polonistycznego miała uroczysty i podniosły charakter. Rozpoczęła się od hymnów Ukrainy i Polski, zaśpiewanych przez Drohobycki Municypalny Kameralny Chór Legenda, kierowany przez Natalię Samokiszyn. Chwilą ciszy uczczono poległych obrońców Ukrainy, niewinne ofiary rosyjskiego terroru.

Prorektor Uniwersytetu Mykoła Pantiuk i dziekan Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej Pawło Mackiw mówili o dorobku Polcentrum, o jego znaczeniu dla kształcenia studentów oraz współpracy międzynarodowej Uniwersytetu. Współpraca ta wpisuje się, podkreślali – i ten wątek wybrzmiewał w wielu kolejnych wystąpieniach – w szersze ramy współpracy ukraińsko-polskiej i polskiego wsparcia Ukrainy w obliczu agresji rosyjskiej, współpracy budującej nowe relacje między naszymi narodami i państwami.

Senator RP Halina Bieda odczytała list od marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego oraz wręczyła okolicznościowy medal Senatu RP.

Wicekonsul Natalia Rudczyk z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie podkreśliła ciągłość współpracy z drohobyckim Polcentrum akcentując, że Drohobycz jest miastem wzorcowym, jeżeli chodzi o aktywność naukowo-edukacyjną i kulturalną w kontekście współpracy z Polską. Nowej lokacji zespołowi Centrum Polonistycznego gratulowali również mer Drohobycza Taras Kuczma, szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak oraz Stanisław Korman, zastępca prezydenta Bytomia, Maria Galas – przedstawicielka miejscowych środowisk polskich, Josef Karpin – lider środowisk żydowskich oraz Jarosław Łopuszański, szef Biblioteki Austriackiej w Drohobyczu. Wiera Meniok, kierownik Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Ihora Menioka i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Brunona Szulca w Drohobyczu w wywiadzie dla Kuriera powiedziała:

– Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne to struktura uniwersytecka od początku swego funkcjonowania w 2002 roku. Założycielem Centrum był mój mąż śp. Ihor Meniok i to była jego inicjatywa, jego pomysł. Zaczynało się wszystko od tego, że dostaliśmy od Biblioteki Narodowej ponad sto książek, wtedy najnowszych. Słowników, podręczników i tak dalej. Coś z tym trzeba było zrobić, stąd mieliśmy taki pomysł. Przyszliśmy do śp. rektora Walerego Skotnego z tym pomysłem, który on uznał za super-pomysł i wspomógł nas. Istniejemy już od roku na zasadach społecznych, ale nie ma złego aby na dobre nie wyszło, bo mamy nową przestrzeń. Przed tym mieliśmy bardzo malutką przestrzeń, właściwie biurko w budynku biblioteki uniwersyteckiej, a teraz jesteśmy tutaj, na Wydziale Filologii, co jest bardzo ważne, że ta przestrzeń jest połączona z przestrzenią akademicką. Jest to swego rodzaju żywe laboratorium dla studentów, dla moich uroczych dziewczyn polonistek. Jest to wymiar jakby akademicko-metodyczno-polonistyczny. Jesteśmy nie tylko strukturą uniwersytecką, lecz także instytucją, która działa na rzecz kultury polskiej, nauki polskiej i Brunona Szulca, bo to jest nasza dominanta w tym co robimy”.

Wiera Meniok również zaznaczyła, że po ogólnym remoncie sali nr 50, gdzie teraz mieści się Centrum, Uniwersytet w ramach modernizacji całego budynku przy ul. Tarasa Szewczenki 17 sfinansował i przekazał nowoczesny monitor-tv 55 cali dla nowej siedziby Polcentrum. Natomiast ostateczna adaptacja i aranżacja przestrzeni, w tym kolorystyczna i techniczna, detale wystroju jak i monumentalne malowidło ścienne, zostały sfinansowana przez Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza (Lublin), w znacznej mierze z darowizn osób wspierających polsko-ukraińską współpracę, w tym Polcentrum, pozostających pod urokiem Drohobycza.

Alina Bieda jest częstym gościem w Drohobyczu.

–Bardzo się cieszę jako senatorka RP, że mogę uczestniczyć w otwarciu nowej przestrzeni Centrum Polonistycznego – zaznaczyła. – Senat Rzeczypospolitej zawsze wspierał wszelkie działania podtrzymujące kulturę, historię i tradycje naszego kraju. Bardzo się cieszymy, że również studenci będą mogli uczyć się języka polskiego, poznawać naszą kulturę, tradycje, historię. Również marszałek RP skierował do uczestników dzisiejszej uroczystości słowa uznania, że w tak trudnych czasach inwazji rosyjskiej na Ukrainę takie Centrum mogło powstać i może się rozwijać”.

Aranżacja sali, w której znajduje się Centrum, jest dziełem Grzegorza Józefczuka ze Stowarzyszenia Festiwal Brunona Szulca w Lublinie i dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Brunona Szulca w Drohobyczu.

– Drohobycz jest bardzo ważny dla kultury polskiej, m.in. dzięki Brunonowi Szulcowi czy Maurycemu Gottliebowi. Jest miejscem relacji polsko-ukraińsko-żydowskich z akcentem żydowskim. Jest to bardzo pod tym względem ciekawa przestrzeń, która obejmuje gotycki kościół rzymsko-katolicki, starą cerkiew grecko-katolicką, synagogę, jedyną, którą odrestaurowano ostatnio w Ukrainie. To pewnego rodzaju lustro, które jest bardzo ciekawe, a nawet prowokacyjne, wciągające.

Maria Balas, prezes Drohobyckiego Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia „Odrodzenie” jest kierownikiem Sobotniej Polskiej Szkoły.

– Polska Sobotnia Szkoła działa przy Drohobyckim Uniwersytecie Pedagogicznym im. Iwana Franki – wyjaśniała. – W związku z tym, że mamy tutaj Centrum Polonistyczne, mamy bardzo dobrą współpracę z Wierą Meniok, dyrektorką tego Centrum, która nam udostępnia wiele dzieł literatury polskiej. Nasze dzieci już wybierają się na studia kiedyś na ten Uniwersytet. Myślę, że to jest dobra współpraca. Polskie Centrum Polonistyczne bardzo często podejmuje różnych gości z Polski, których też zapraszamy. Polska Sobotnia Szkoła działa przy Drohobyckim Polskim Kulturalno-Oświatowym Stowarzyszeniu „Odrodzenie”, które urządza piękne uroczystości patriotyczne, kulturalne, religijne. Na przykład, co roku mamy Dni Kultury Polskiej. Czy mogłyby się odbyć bez Centrum Polonistycznego? Chyba nie. Wiera Mieniok opowiada nam o wybitnych osobistościach polskich.

Fot. Igor Rewaga/ Nowy Kurier Galicyjski

Goście i publiczność zainteresowana wydarzeniem nie mieściła się w sali Polcentrum, słuchając z uwagą wystąpień. Dyrektor Centrum Polonistycznego Wiera Meniok i Grzegorz Józefczuk, prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza, dziękowali za słowa uznania, za życzenia i prezenty-pamiątki dla Polcentrum. Długo rozmawiano o planach, oglądano zbiory biblioteczne Polcentrum, plansze wystawy „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”.

Po południu odbyły się pierwsze merytoryczne spotkania w nowej lokacji Polcentrum, dwie promocje książek oraz dyskusje z udziałem Andrija Pawłyszynyma i Danyły Ilnyckiego, autorów, tłumaczy i badaczy literatury ze Lwowa.

Konstanty Czawaga 

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X