Noc Kultury w Lublinie z Euro 2012 w tle

Noc Kultury w Lublinie z Euro 2012 w tle

W noc z 2 na 3 czerwca br. odbyła się VI edycja Nocy Kultury pod hasłem „Lublin – Brama Wschodu”. Objęła wiele dzielnic Lublina, aczkolwiek większość wydarzeń rozegrało się w centrum. Zostały zamknięte ulice i place na głównej osi, tworząc kilkukilometrowy pasaż, wyłączony z ruchu samochodowego. Odbyło się około 270 wystąpień artystycznych w 103 punktach.

 

Polsko-ukraińska Noc Kultury nie mogła się obejść bez zespołu Jarzębina, który zaprezentował największy muzyczny hit ostatniego miesiąca – polski przebój na EURO 2012 „Koko Euro Spoko”. Na kilku scenach, rozstawionych w centrum miasta można było usłyszeć jazz, folk, reggae. Wystąpił m.in.: ukraiński zespół „Sobaky w Kosmosi” z Sergijem Żadanem. Lwowski teatr dramatyczny „Woskresinnia” wystawił spektakle „Wiśniowy sad” i „Gloria”. W wykonaniu artystów Opery Lwowskiej oraz orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie można było obejrzeć balet „Carmen Suita”. Studencki teatr „Alter” z Drohobycza wystawił spektakl „Józef&Ko” na podstawie utworów Brunona Schultza. Nie zabrakło także pieśni lwowskich i kresowych, które zaprezentowały polskie kapele ze Lwowa „Wesoły Lwów” i „Lwowska fala”. Wyświetlone zostały ukraińskie filmy „Cienie zapomnianych przodków” i „Studnia dla spragnionych”. Można było obejrzeć polskie filmy z festiwali Filmów Dobrze Zakręconych (2011) i Złote Mrówkojady (2011). Przez cały czas otwarte były muzea i galerie, do których wstęp był bezpłatny.

– Tegoroczna edycja nawiązuje zarówno do zbliżających się rozgrywek mistrzostw Euro 2012, jak i do współpracy kulturalnej Polski i Ukrainy – powiedział podczas konferencji prasowej w Trybunale Koronnym na Starym Mieście prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Lublin leży na styku kultur Wschodu i Zachodu. Jest to polsko-ukraińska noc. Impreza zaczyna się na Zamku, a kończy w miasteczku akademickim. Pokazuje to historię i współczesność w naszych relacjach. Nasi wspaniali artyści umieścili swoje prace właśnie na tej osi czasu – dodał prezydent Lublina.

Krzysztof Żuk pytany przez dziennikarzy z ukraińskiej telewizji, kiedy położy się spać, odpowiedział, że nie będzie spał do rana. – Polecam w szczególności koncerty polskich i ukraińskich artystów na Placu po Farze. Gdy inny dziennikarz zapytał – jak Noc Kultury wpływa na życie mieszkańców Lublina, prezydent odpowiedział: – To kultura kształtuje jakość życia w naszym mieście. To dzięki kulturze Lublin staje się atrakcyjnym miejscem pobytu dla turystów i mieszkańców – powiedział. W konferencji prasowej uczestniczyli m.in.: konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku Marek Martinek oraz konsul generalny Ukrainy w Lublinie Władysław Kanewskyj.

 

Tegoroczna Noc Kultury włączona została do projektu imprez artystycznych towarzyszących mistrzostwom w piłce nożnej Euro 2012 pod nazwą Europejski Stadion Kultury. Obejmuje on dwa miasta, położone niedaleko granicy z Ukrainą – Lublin i Rzeszów. W Rzeszowie artystyczne prezentacje w ramach Europejskiego Stadionu Kultury zaplanowano od 29 czerwca do 1 lipca. A że mistrzostwa w piłce nożnej mają się odbyć tuż – tuż, na „zebrach”, w strefie wyłączonej z ruchu kołowego została rozłożona murawa – instalacja „zielone światło” Katarzyny Szczypior.

 

– Lublin chce zaprezentować się Polsce jako lider współpracy kulturalnej ze Wschodem i pragnie rozpocząć obchody tego święta od wielkiego Karnawału Miasta – Nocy Kultury – czytamy na stronie imprezy.

Noc Kultury powstała dzięki współpracy pomiędzy partnerami ukraińskimi, samorządowymi instytucjami kultury Lublina, organizacjami pozarządowymi oraz grupami nieformalnymi, powołanymi przez artystów, menadżerów, animatorów i środowiska akademickie. Nie sposób wszędzie być, wszystko zobaczyć i wszystko usłyszeć. Dobrze byłoby, gdyby kolejna edycja Nocy Kultury trwała przez co najmniej kilka dni i nocy.

 

Maria Basza


Obejrzyj galerię:

Lublin – Brama Wschodu


Obejrzyj wideo:

Noc Kultury 2012 w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X