Niezapomniana noc w bibliotece

Niezapomniana noc w bibliotece

Po raz drugi w dniach 26 – 27 kwietnia na noc do biblioteki przyszły dzieci z klasy 6 i 7 klas z polskich szkól nr 10 i 24 we Lwowie, szkoły nr 3 w Mościskach i szkoły w Strzelczyskach. Inicjatorem i organizatorem takiego niecodziennego pomysłu jest Konsulat Generalny RP we Lwowie w osobach konsula Jacka Żura i Barbary Pacan. Impreza przygotowywana jest przy pomocy Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji „Czarodziejskiej nocy w bibliotece” byli poetka i muzyk Izabela Klebańska, autor popularnych powieści kryminalnych Marek Krajewski oraz legenda polskiego rysunku dla dzieci Bogdan Butenko. Każdy z gości wylosował kolor swojej grupy, którą miał się zaopiekować. Takim sposobem powstały trzy zespoły różniące się od siebie kolorami identyfikatorów.

Grupa „żółta” ćwiczyła taniec francuski, odpowiednik polskiego poloneza, z Izabelą Klebańską. Grupa „niebieska” uczyła się historii Polski i łaciny z Markiem Krajewskim. Na warsztat wzięli łacińskie napisy na murach Lwowa, młodzież próbowała tłumaczyć sentencje na język polski. Natomiast grupa „zielona” pod kierownictwem Bogdana Butenki uczyła się ciekawych sposobów komponowania rysunków.

Po ponad godzinnej zabawie naukowej wszystkich zaproszono na wspólny posiłek. Posilone grupy wraz z trenerami zaprezentowały swoje prace końcowe. „Zieloni” narysowali dwa różne smoki, „niebiescy” przeczytali łacińskie napisy i ich tłumaczenia, a „żółci” zatańczyli i wspólnie wyrecytowali „Lokomotywę” Juliana Tuwima.

Na dobranoc uczestnicy Nocy w Bibliotece mieli obejrzeć film dla dzieci, ale wyłączono prąd. Przygotowano więc gry i zabawy, dopóki młodzież nie usnęła w swoich śpiworach.

Następnego dnia rano uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki i upominki.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X