Nie żyje dr Iwan Wakarczuk

We Lwowie zmarł wieloletni rektor Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego Iwan Wakarczuk – wybitny ukraiński naukowiec i profesor Iwan Wakarczuk zmarł w wieku 73 lat w domu we Lwowie. Przez ostatnie kilka lat poważnie chorował. O śmierci ojca poinformował deputowany i piosenkarz Swiatosław Wakarczuk.

Iwan Wakarczuk był rektorem Uniwersytetu Lwowskiego przez ponad 20 lat. W latach 2007-2010 był ministrem oświaty i nauki Ukrainy. Jako minister zainicjował szereg reform w dziedzinie edukacji, w szczególności na uczelniach wyższych. Pod jego kierownictwem na Ukrainie wprowadzono zewnętrzną niezależną ocenę podczas rekrutacji studentów.

Iwan Wakarczuk napisał ponad 400 prac naukowych. Otrzymał tytuł doktora nauk fizyczno-matematycznych. Był inicjatorem powołania czasopism naukowych „Журнал фізичних досліджень” (Magazyn badań fizycznych) oraz „Світ фізики” (Świat fizyki), ukazujących się od 1996 r. Ukraiński naukowiec otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Na prośbę rodziny i ze względu na kwarantannę pogrzeb Iwana Wakarczuka odbędzie się w kręgu rodzinnym na Cmentarzu
Łyczakowskim.

Źródło: zaxid.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X