Konsulat RP we Lwowie uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej

Konsulat Generalny RP we Lwowie zorganizował skromne uroczystości z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Symbolicznie o godzinie 9:41 czasu ukraińskiego (8:41 czasu polskiego) konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z polskimi dyplomatami złożyła biało-czerwony wieniec i zapaliła znicze przed banerem ze zdjęciami 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Plakat ze zdjęciami ofiar tragicznego lotu wystawiono przed budynkiem polskiego konsulatu.

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz podkreśliła, że ofiar katastrofy smoleńskiej uczczono w sposób symboliczny, składając kwiaty i modląc się w ich intencji.

– Mamy dzisiaj sytuacje, w której nie możemy tak jakbyśmy bardzo mocno chcieli, przypomnieć tych wszystkich osób, którzy polecieli do Smoleńska, aby oddać hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu. Ale pamiętamy o nich. Zgromadziliśmy się, mimo trudnej sytuacji z pandemią, z ograniczeniami, z tym, że trzeba zachowywać się bezpiecznie, rozsądnie i odpowiedzialnie. Ale nie mogliśmy nie uczcić tej rocznicy. Zrobiliśmy to chyba w jedyny możliwy dzisiaj sposób. Ci, którzy uznali, że są gotowi wyjść, spotkać się tutaj po prostu przyszli i pod tablicą z wizerunkami osób, które zginęły dziesięć lat temu, te wieńce złożyliśmy – zaznaczyła.

Konsul generalny dodała, że ze względu na Wielki Piątek nie będzie odprawiona tradycyjna msza święta w intencji ofiar. – Wcześniej już było wiadomo, że nabożeństwa nie będą się odbywały w tym dniu, ze względu na przypadający 10 kwietnia Wielki Piątek. Natomiast jestem pewna, że wielu z nas w modlitwach pamięta o tych, którzy wtedy zginęli – podkreśliła.

Kierownik lwowskiej placówki konsularnej ze smutkiem wyznała, że do dzisiaj nie udało się wyjaśnić katastrofy smoleńskiej. – To co nas bardzo boli i chyba nikt z nas nie jest spokojny w tej sprawie, że nie udało sie ostatecznie wyjaśnić, co tam się stało. Czujemy niedosyt i mamy nadzieję, że poznamy prawdę, bo jest ona szalenie istotna. Ale ten czas, który bardzo szybko upływa, działa na niekorzyść i nie wiemy czy kiedyś poznamy prawdę – podsumowała.

Konsul generalny Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z konsulem Rafałem Kocotem i proboszczem katedry lwowskiej ks. Janem Niklem złożyli również kwiaty i pomodlili się pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej, znajdującą się w bocznym ołtarzu świątyni.

10 kwietnia 2010 roku, o godzinie 8:41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny rozbił się samolot specjalny Tu-154M. Polska delegacja leciała nim na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Na pokładzie znajdowało się 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, oraz osoby towarzyszące, a także załoga samolotu.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2020/10_obchody_smolensk_katyn_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X