Nie żyje Bogusław Kleban

Nie żyje Bogusław Kleban

Pan Bogusław Kleban, absolwent szkoły nr 24 z polskim językiem wykładowym we Lwowie, w której rozpoczął swoją działalność teatralną jako aktor Teatru „AS” /amator sceny/ pod kierunkiem polonisty, reżysera i aktora PTL – Władysława Łokietki. Z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie związał się ponad 40 lat temu. Był jednym z wiodących aktorów, zajętym w całym repertuarze teatru. Stworzył wspaniałe kreacje aktorskie w sztukach J. Kochanowskiego „Odprawa posłów greckich”, St. Wyspiańskiego „Wesele”, A. Fredry „Zemsta”, T. Różewicza „Stara kobieta wysiaduje” i „Kartoteka”, M. Hemara „Dwaj Panowie B.”, A. Czechowa „Jubileusz”, S. Mrożka „Polowanie na lisa”, „Na pełnym morzu”, czy też P. Chesnota „Czarujący łajdak”.

Był aktorem bardzo charakterystycznym, najlepiej odnajdywał się w rolach komediowych. Jego postacie ożywały na scenie niosąc wiele pozytywnych emocji widzom. Talent aktorski Bogusława Klebana publiczność mogła podziwiać podczas występów gościnnych Teatru w Polsce, Litwie, Węgrzech, Białorusi i w Czechach.

Pan Bogusław, a dla nas Boguś, to przede wszystkim osoba bardzo ciepła, promienna i życzliwa. Zawsze uśmiechnięty, z ogromnym poczuciem humoru, potrafiący do łez rozbawić swoimi opowieściami. Był człowiekiem, którego niezwykłe usposobienie wpływało pozytywnie na otoczenie w miejscu pracy, teatrze czy też po prostu w towarzystwie przyjaciół.

Częścią życia Pana Bogusława było przywiązanie do wartości patriotycznych. Sprawy polskie były mu bliskie tak jak sprawy rodzinne. Bez egzaltacji i z potrzeby serca działał w środowisku polskim we Lwowie. Marzył o wyjeździe na stałe do Ojczyzny.

Wieloletni pracownik Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, przez przełożonych ceniony za swoją sumienną pracę i lubiany przez kolegów.

Z okazji 50-lecia Teatru otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2008), a w 2018 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pogrążonym w smutku Żonie i Dzieciom
Wyrazy najszczerszego współczucia
z powodu odejścia najukochańszego Męża i Ojca

śp. Bogusława Klebana

pracownika Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, aktora Polskiego Teatru Ludowego,
patrioty Polski i Ziemi Lwowskiej
odznaczonego Brązowym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
oraz odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Pozostanie On w naszych sercach i wdzięcznej pamięci, a wspomnienie o Jego życiu
towarzyszyć nam będzie na zawsze.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

Pogrążona w smutku
Konsul Generalny RP we Lwowie
Eliza Dzwonkiewicz
wraz z pracownikami

2 thoughts on “Nie żyje Bogusław Kleban

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X