Nauczyciele Ziemi Lwowskiej zostali nagrodzeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Nauczyciele Ziemi Lwowskiej zostali nagrodzeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej

Z wizytą roboczą na Ukrainie przebywał Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki. Na zaproszenie Ministra Edukacji i Nauki Serhija Szkarleta przedstawiciele ministerstw edukacji Ukrainy, Polski, Czech, Estonii, Łotwy i Litwy spotkali się na Podkarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku. Ministrowie porozumieli się w sprawie integracji ukraińskich uczniów z systemem edukacji tych krajów w zakresie możliwości zaliczania ocen za zdobytą wiedzę, a także socjalizacji i zaangażowania ukraińskich nauczycieli w proces edukacyjny.

W drugim dniu sekretarz stanu przyjechał do Lwowa. Wizyta rozpoczęła się od złożenia wieńców i zapaleniu zniczy na Cmentarzu Obrońców Lwowa, Ukraińskiej Galicyjskiej Armii oraz miejscach pochówków ukraińskich obrońców, którzy zginęli podczas aktualnie trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Następnie delegacja zwiedziła Cmentarz Łyczakowski, między innymi zapalając znicze i składając wiązanki na Kwaterze Żelaznej Kompanii (powstańców listopadowych) oraz Górce Powstańców Styczniowych. Delegacji towarzyszył Poseł Sejmu RP Paweł Kukiz, lider Koła Poselskiego Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Następnie w Liceum nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie odbyła się uroczystość odznaczenia Medalami Komisji Narodowej.  Minister Tomasz Rzymkowski, w imieniu Ministra MEiN dr. Przemysława Czarnka, odznaczył nauczycieli placówek oświatowych działającym na rzecz polskiej mniejszości Ziemi Lwowskiej. Medale otrzymały zarówno nauczyciele szkół, które funkcjonują w ramach systemu edukacyjnego Ukrainy, jak i placówek tzw. „sobotnio-niedzielnych”. Listy gratulacyjne od Ministra Edukacji i Nauki otrzymały licea działające na Ziemi Lwowskiej, a mianowicie Liceum nr 10 im. św. Marii Magdaleny, Liceum nr 24 im. M. Konopnickiej we Lwowie oraz Liceum nr 3 im. Królowej Jadwigi w Mościskach, którego dyrektorka Teresa Teterycz otrzymała od Ministra dyplom uznania za wieloletni wkład w rozwój polskiej edukacji na Ukrainie.

Po odznaczeniu minister Tomasz Rzymkowski tak skomentował dziennikarzom Kuriera Galicyjskiego dane wydarzenie:

„Przede wszystkim zasłużyli na to najwyższe odznaczenie, które przyznaje Minister Edukacji i Nauki, czyli Medal Komisji Edukacji Narodowej. Za chwilę mamy 14 października i jesteśmy w przededniu obchodzonego w Polsce święta – Święta Edukacji Narodowej, potocznie zwanego Dniem Nauczyciela, które chcieliśmy uczcić nie tylko poprzez medale Komisji Edukacji Narodowej, ale też listy gratulacyjne od Ministra, czy też pewne nagrody rzeczowe wręczone nauczycielom. Dla nas jest to niezwykle ważne. Jesteśmy w trakcie wielu istotnych zmian dotyczących polskiego szkolnictwa promocji i nauki języka polskiego poza granicami państwa polskiego. W tym tygodniu udało się wynegocjować polsko-ukraińską umowę międzyrządową, dotyczącą szkolnictwa ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce, ale również mniejszości polskiej na Ukrainie. W tym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o Instytucie Świętego Maksymiliana Kolbe, która ma wspierać szkolnictwo polskie i polonijne poza granicami państwa polskiego, jak również ma wspierać naukę języka polskiego i pielęgnowanie polskiej tożsamości narodowej. Naprawdę robimy bardzo wiele i nam na tym bardzo zależy, aby polskość na tych terenach, które są poza granicami państwa polskiego, cały czas były doceniane i wspierane, bo praca nauczyciela nie jest łatwą pracą. Więc tym bardziej warto nagradzać i honorować tych, którzy tutaj z piórem w ręku, podręcznikiem pod pachą uczą i dbają, o to, aby kolejne pokolenia Polaków, obywateli Ukrainy formować według tych naszych polskich wzorców”.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Po uroczystościach w lwowskiej „Magdusi” poseł na Sejm Paweł Kukiz, przewodniczący koła poselskiego Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia, opowiedział nam, dlaczego przyjeżdża na Ukrainę:

„Śp. mój ojciec i cała moja rodzina pochodzili z terenów Kresów z pogranicza dawnego województwa tarnopolskiego i lwowskiego. Ja wyniosłem z domu szacunek i miłość dla tych ziem. I to jest zupełnie rzecz naturalna. W sytuacji, z jaką mamy obecnie do czynienia i koniecznością hamowania przed zalewem powtórki z lat dwudziestych ubiegłego wieku, czyli tą ekspansją sowietów, mamy święty obowiązek pomagać i jak najmocniej wspierać w powstrzymaniu tej, za przeproszeniem, stepowej dziczy”.

Nagrodzonych było wielu. Było wiele wzniosłych przemówień i prawdziwie okazywanych uczuć. Zapytaliśmy dwie odznaczone nauczycielki, co czują, dlaczego zdecydowały się na tak trudny trud nauki i wychowania młodego pokolenia Polaków Ziemi Lwowskiej?

Maria Maćkowicz, dyrektor biura Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno – Metodycznego Centrum Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu:

„Poczułam tak naprawdę ogromny zaszczyt, bo to, co robimy,  zostało zauważone. Wierzymy w to, że jest to potrzebne nie tylko uczniom, naszym rodzicom, ale także ich przodkom, którym oczywiście oddajemy cześć ucząc dzieci polskiego. Odczuwamy wewnętrzną potrzebę nauki. Pracuję w Centrum Metodycznym. Jest to placówka, która zajmuje się nauczaniem nauczycieli, a nie tylko dzieci i młodzieży. Uczymy, piszemy programy, piszemy podręczniki, piszemy wszystkie pomoce metodyczne dla nauczycieli. Gromadzimy nauczycieli razem, tak żeby zapoznawali się nawzajem, żeby opowiadali o swoich problemach i razem szukali jakiegoś wyjścia jak bardziej skutecznie uczyć swoich uczniów i swoich studentów. Uczymy nie tylko polskiego, ale także uczymy literatury, historii, geografii Polski, wiedzy o Narodzie Polskim. Wszystkiego, co jest związane z Polską”.

Lesia Buhera, dyrektor Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju:

„Nasza praca, praca nauczyciela, dla każdego z nas jest pasją. Każdy nauczyciel jest nie tylko z wykształcenia nauczycielem, ale także z powołania. W dzieci i młodzież, z którymi pracuje, wkłada swoje serce i w swoją wiedzę. Odpowiadając na pytanie, co jest sukcesem nauczyciela? Są to osiągnięcia ucznia. Na tej uroczystości poczułam zaszczyt i radość, ale też wyzwanie, czyli największa praca jeszcze przede mną. Mam zrobić jeszcze więcej. Mam nauczyć dzieci i młodzież jeszcze więcej historii, języka, literatury i kultury. Pokazać to wszystko, co mam w sercu. Przekazać i podzielić się tym, co mam. Jak mówił św. Jan Paweł II – człowiek jest wielki nie przez to, co ma, kim jest i co posiada, a przez to, czym dzieli się z innymi.”

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Redakcja Kuriera Galicyjskiego gratuluje wszystkim odznaczonym i nagrodzonym oraz życzy sukcesów zawodowych w tej niełatwej misji niesienia kaganka oświaty. Serdeczne Bóg zapłać.

Artur Żak

X