IX Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie fot. Maria Basza / Nowy Kurier Galicyjski

IX Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie

W Warszawie w dniach 6–8 października odbywał się IX Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. W obliczu rosyjskiej agresji i wojny na Ukrainie przedstawiciele polskich redakcji z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji, Węgier i Kazachstanu debatowali o zagrożeniach i nowych wyzwaniach. Aby przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji, omówiono wspólną strategię działania.

Oprócz redakcji mediów z państw byłego bloku wschodniego, w obradach zjazdu wzięli udział: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP Michał Dworczyk, wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą RP Jan Dziedziczak, dyrektor TVP Polonia Magdalena Tadeusiak, prezes i wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja Lilia Luboniewicz i Maciej Dancewicz, prezes i wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski i Juliusz Szymczak-Gałkowski”, a także eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej.

– Spotkanie mediów jest ważne co roku, ale ważne szczególnie teraz, kiedy na Ukrainie toczy się wojna i dokonywane są potworne zbrodnie wojenne, kiedy na Białorusi w zasadzie nie ma już dziennikarstwa, a sytuację tam można porównać do okresu stanu wojennego w Polsce, kiedy na Litwie, z którą jesteśmy bardzo blisko w różnych kwestiach międzynarodowych, będziemy mieć wkrótce wybory samorządowe i wewnętrznie rosnące napięcie, na które musimy wiedzieć jak reagować – powiedziała podczas otwarcia zjazdu Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP w sali konferencyjnej na Stadionie Narodowym w Warszawie.

fot. Maria Basza / Nowy Kurier Galicyjski

„Zagrożenia i wyzwania oraz rola polskich mediów na Ukrainie i Białorusi w obliczu agresji rosyjskiej” były kluczowym tematem, nad którym wspólnie dyskutowano na zjeździe Federacji Mediów Polskich na Wschodzie.

– Media borykają się z poczuciem niepewności i niebezpieczeństwa, bo trwa wojna. Rosyjski agresor wciąż kontynuuje ataki przy użyciu wszystkich możliwych środków, oprócz na razie broni jądrowej. Niezależnie od tego czy mówimy o Polakach, Ukraińcach czy innych narodowościach, to każdy zmaga się z różnymi problemami związanymi z wojną – powiedział Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny „Słowa Polskiego” w Winnicy.

– Od kilku lat na terenie Białorusi nie mogą działać żadne niezależne media. Większość redakcji działa na emigracji. A dziennikarze, którzy jeszcze pozostają na Białorusi, są codziennie narażeni na szykany i pozbawienie wolności czyli działają w warunkach wojny hybrydowej – podkreślił Andrzej Pisalnik, redaktor tygodnika „Głos znad Niemna na uchodźstwie” i portalu znadniemna.pl.

Ważnym tematem było poruszenie kwestii budowania pozytywnego wizerunku Polski, która przez działania Rosji narażona jest na ataki i dezinformację w mediach zagranicznych.

– Ważne jest abyśmy za pośrednictwem mediów polskich przekazywali prawdę o wydarzeniach, jakie się dzieją na wschodzie, prawdę o tym jak wobec tych wydarzeń zachowuje się Polska. Choćby skalę pomocy Polaków dla udręczonych wojną Ukraińców czy też walczących o swoją wolność Białorusinów – podkreślił minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą RP.

– Wiemy, że poza wojną faktyczną, która toczy się na terenach Ukrainy, mamy do czynienia z wojną informacyjną. Wiemy jak bardzo agresywne i skuteczne są media rosyjskojęzyczne. W związku z tym powinniśmy się im przeciwstawiać dając jako odpór ofertę medialną nie tylko w językach narodowych czyli po ukraińsku, białorusku czy w innych językach tych krajów, gdzie propaganda rosyjska jest szczególnie obecna, ale również w językach mniejszości czyli w języku polskim również. I tutaj polskie media mają przed sobą wielkie zadanie, odgrywają bardzo ważną role. Możemy państwu, jako rząd polski, tylko podziękować za to, co robicie i zadeklarować, że będziemy was wspierać we wszystkich waszych potrzebach – zaznaczył Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.

Podczas zjazdu wybrano nowy skład zarządu i rady Federacji oraz nowego przewodniczącego. Na jednoroczną kadencję został wybrany Rajmund Klonowski z „Kuriera Wileńskiego”.

– Wśród wyzwań, które stoją przed nami, jest obrona prawdy i przewodzenie w wychodzenie naszych krajów z „ruskiego miru”. Tak, żeby nikomu nigdy nie przyszła do głowy myśl jakiegokolwiek jednoczenia nas pod flagą Rosji w takiej czy innej formie – podsumował Rajmund Klonowski, prezes Federacji Mediów Polskich na Wschodzie.

W ramach zjazdu przedstawiciele polskich redakcji ze wschodu wzięli udział w warsztatach dziennikarskich oraz udali się z wizytą studyjną do grupy medialnej Polska Press.

Organizatorami IX Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie są Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Fundacja „Wolność i Demokracja”.

Eugeniusz Sało

 

fot. Apolinary Klonowski / Kurier Wileński

 

Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie
Warszawa, 7 października 2022

POSTANOWIENIA

  • Na nowego prezesa większością głosów wybrany został Rajmund Klonowski zaproponowany przez ustępującego prezesa Ryszarda Stankiewicza.
  • Do Zarządu weszli Jerzy Wójcicki, Andrzej Pisalnik, Robert Mickiewicz, Ryszard Stankiewicz, Piotr Piętka.
  • Do Rady Programowej weszli Anna Paniszewa, Krystyna Kunicka, Wiktoria Laskowska, Walenty Wojniłło, Eugeniusz Sało.

Brak sprzeciwu, przyjęto.

Zarząd został przez Zjazd upoważniony do przygotowania propozycji zmian statutu.

Uchwalono trzy uchwały: nr 1/2022, nr 2/2022, nr 3/2022

 

Uchwała FMPnW 2022

Uchwała nr 1/2022 podjęta przez dziennikarzy polskich zrzeszonych

w Federacji Mediów Polskich na Wschodzie

Członkowie redakcji polskich i polonijnych, zrzeszonych w FMPnW, uchwalają następujące postulaty do partnerów oraz innych stron zainteresowanych:

  1. Potępiamy agresywne działania Federacji Rosyjskiej wymierzone w niepodległość, suwerenność i integralność Ukrainy i Białorusi. Wyrażamy solidarność z Polakami mieszkającymi na Białorusi i Ukrainie. Postulujemy sprzeciwianie się agresorowi, jakim jest Federacja Rosyjska, na każdy możliwy nam sposób.
  2. Apelujemy do środowisk dziennikarskich krajów członkowskich Federacji o upominanie się o losy 30 Kolegów i Koleżanek uwięzionych przez reżim Alaksandra Łukaszenki, w tym Andrzeja Poczobuta, dziennikarza polskich mediów na Białorusi.
  3. Zwracamy uwagę, na trwającą na Białorusi cichą eksterminację polskości poprzez zniszczenie szkół, domów kultury, organizacji, redakcji i nawet cmentarzy polskich przez reżim Alaksandra Łukaszenki.

Warszawa, 7 października 2022 r.

 

Uchwała FMPnW 2022

Uchwała nr 2/2022 podjęta przez dziennikarzy polskich zrzeszonych

w Federacji Mediów Polskich na Wschodzie

Wyrażamy zadowolenie z przyjęcia dwuletniej perspektywy finansowania mediów przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów RP, która pozwala nam na lepsze planowanie działań – i w związku z tym, skuteczniejsze działanie.

Równocześnie w obliczu otwartej militarnej napaści rosyjskiej na Ukrainę, a także zmian politycznych i ekonomicznych w naszych krajach ojczystych, widzimy potrzebę działań ze strony władz Rzeczypospolitej Polskiej, które by zapewniły naszym redakcjom – będącym także instytucjami zaufania społecznego oraz pierwszą linią obrony prawdy o Polsce w naszych krajach – stabilność funkcjonowania:

— wprowadzenia wieloletniej perspektywy finansowania mediów polskich poza granicami Kraju,

— przyśpieszenia procedur finansowania mediów polskich poza granicami Kraju,

— podjęcia dialogu z władzami naszych krajów ojczystych, dotyczącego wdrożenia systemowego finansowania przez nie mediów polskich, wydawanych w tych krajach – w sposób taki, w jaki finansowane są media mniejszości narodowych w Rzeczypospolitej Polskiej, co uważamy za wzorzec i dobrą praktykę do naśladowania. W tym kontekście brak systemowego finansowania przez rząd należącej do Unii Europejskiej Litwy mediów polskich, kiedy zwłaszcza po rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę ogromne środki są przeznaczane na media rosyjskie, uważamy za wymagający korekty.

 

Uchwała FMPnW 2022

Uchwała nr 3/2022 podjęta przez dziennikarzy polskich zrzeszonych

w Federacji Mediów Polskich na Wschodzie

Stanowczo potępiamy rosyjską agresję militarną wobec Ukrainy i dokonywane tam zbrodnie wojenne oraz ludobójstwo.

Apelujemy o dokumentowanie i informowanie o rosyjskich zbrodniach wojennych, ażeby zostały one szybko i sprawiedliwie osądzone, a sprawcy pociągnięci do odpowiedzialności.

Podkreślamy także znaczenie, jakie mają dla informowania o tych wydarzeniach dziennikarze ukraińscy, w szczególności polscy dziennikarze działający na Ukrainie.

X