Rakiety rosyjskie uszkodziły kościół w Brzozdowcach w obwodzie lwowskim fot. rkc.lviv.ua

Rakiety rosyjskie uszkodziły kościół w Brzozdowcach w obwodzie lwowskim

10 października w wyniku ataków rakietowych uszkodzeniu uległo Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach w obwodzie lwowskim.

O tym, co się wydarzyło, opowiedział ks. Damian Pankowiak, salwatorianin, proboszcz parafii w Brzozdowcach.

– Rano dziesiątego października było słychać wybuchy w niebie nad wioską Brzozdowcy. Nad kościołem przeleciało dwie rakiety, które spadły za płotem ogradzającym świątynię. Wybuchy były bardzo silne. Fala uderzeniowa wybiła okna, uszkodziła tynki na zewnętrznych ścianach. Na szczęście, w świątyni nie było wtedy nikogo, ani robotników, którzy codziennie przez dwa miesiące z rzędu pracowali nad renowacją świątyni, ani kapłanów. Więc dzięki Bogu — wszyscy są żywi i zdrowi.

Metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wraz z biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej Edwardem Kawą przybyli na miejsce, aby upewnić się, że nikt nie został ranny i ocenić stopień zniszczeń.

– Przybyliśmy, aby upewnić się, że nikt nie ucierpiał, żeby dodać otuchy naszym parafianom i księdzu, dodać im odwagi – oznajmił ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – dzięki Bogu nikt nie stracił życia. A co zniszczone, postaramy się odbudować. Dziękujemy Bogu, że ołtarz ocalał.

Metropolita wraz z biskupem i ks. Damianem odwiedził także mieszkańców Brzozdowiec, których domy zostały zniszczone w wyniku ataku rakietowego. W niektórych domach zerwało dachy, w wielu wybiło okna, a ściany pocięło odłamkami. Miejscowi mieszkańcy natychmiast zabrali się do pracy i zaczęli likwidować skutki zniszczeń, niestety własnymi siłami nie da się wszystkiego naprawić.

Na podstawie: Wita Jakubowska/ rkc.lviv.ua

X