Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych fot. prezydent.pl

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto państwowe zostało ustanowione ustawą przyjętą przez Sejm RP na początku 2011 roku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada w rocznicę wykonania egzekucji na członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zamordowany został prezes „Wolność i Niezawisłość”, podpułkownik Łukasz Ciepliński „Pług”. Zginęli też jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

– Oddajemy dziś cześć Bohaterom, którzy za niezłomność płacili więzieniem, torturami, śmiercią i skazaniem na zapomnienie – napisał prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych w przesłaniu na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent RP opublikował także przesłanie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Dzisiaj, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czcimy tych, którzy po klęsce hitlerowskich Niemiec nie złożyli broni, lecz trwali w oporze przeciwko nowej czerwonej okupacji. Łączę się w hołdzie dla poległych za wierność Ojczyźnie ze wszystkimi, którzy pielęgnują pamięć o ich bohaterstwie. Pozdrawiam osoby i środowiska zaangażowane w organizację obchodów tego święta i uczestników uroczystości ku czci podziemia antykomunistycznego – napisał Andrzej Duda.

Główne obchody odbędą się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

W ramach obchodów uczniowie polskich szkół wezmą udział w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym tropem”. Główny bieg pamięci zaplanowano na niedzielę. Ma sie odbywać w ponad 300 miejscach w Polsce i na świecie, a do uczestnictwa w tych symbolicznych zawodach zapisało się 100 tysięcy osób.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe poświęcone uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia, upamiętniające tych, którzy w latach 1944-1963 walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy. Była to największa antykomunistyczna konspiracja zbrojna w skali europejskiej, obejmująca teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej.

źródło: IAR; prezydent.pl

X