Narodowe Czytanie 2021 w Sumach fot. Włodzimierz Kuczyński

Narodowe Czytanie 2021 w Sumach

Zgodnie z wieloletnią tradycją co roku członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach i uczniowie działającej przy stowarzyszeniu szkoły spotkali się, żeby uczestniczyć w jubileuszowym 10. Narodowym Czytaniu.

Wydarzenie miało miejsce w sali Powszechnej Biblioteki Naukowej w Sumach i rozpoczęło się o godzinie 11:00. Tekst dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” odczytano z podziałem na role. Przed czytaniem uczestnicy mieli okazję zapoznać się z listem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Odkryciem dla czytających okazał się związek autorki i jej sztuki z miastem Lwowem i Ukrainą, bowiem nie są powszechnie znane fakty, że urodziła się w Podhajcach, zmarła we Lwowie i jest pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim, a akcja sztuki ma miejsce w czynszowej lwowskiej kamienicy i słynna postać męża pani Dulskiej wędruje wokół stołu na Wysoki Zamek. Uważamy, że takie odkrycia są ważne i dla Polaków w Polsce, i dla tych na Ukrainie.

Po lekturze dzieła nauczycielka języka polskiego Jolanta Domek-Tobolska, skierowana do pracy dydaktycznej przez ORPEG, przeprowadziła krótki test ze znajomości treści utworu. Osobom, które uzyskały najlepsze wyniki, wręczyła nagrody książkowe – oczywiście wydania „Moralności pani Dulskiej”.

fot. Włodzimierz Kuczyński

Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję zapoznać się z wystawą poświęconą Gabrieli Zapolskiej przygotowaną przez bibliotekarki.

Jako stowarzyszenie pragniemy podziękować kierownictwu Powszechnej Biblioteki Naukowej w Sumach za współpracę, a uczestnikom wydarzenia za zaangażowanie i bardzo dobrą atmosferę spotkania.

Wspólne czytanie zbliżało i zawsze będzie zbliżać ludzi.

Projekt został zrealizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Jolanta Domek-Tobolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X