Lwowski Piknik Rodzinny u św. Antoniego fot. Aleksander Kuśnierz / Kurier Galicyjski

Lwowski Piknik Rodzinny u św. Antoniego

Trzy pokolenia Polaków spotkały się na „Pikniku Rodzinnym” przy kościele św. Antoniego na Łyczakowie. Okazją do zabawy było rozpoczęcie roku szkolnego, ale nie tylko dzieci mogły liczyć na dobrą zabawę. Nie zabrakło atrakcji także dla rodziców i dziadków. I pogoda dopisała. Po roku izolacji spowodowanej pandemią piknik był bardzo oczekiwaną atrakcją.

To było nie tylko spotkanie z ludźmi, ale też z literaturą. Piknik Rodzinny odbywał się bowiem w dniu Narodowego Czytania. Jego bohaterką była w tym roku lwowianka Gabriela Zapolska. „Moralność Pani Dulskiej” wybrzmiała w wyjątkowym wykonaniu. Fragmenty z dramatu brawurowo czytali konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz oraz ojcowie franciszkanie – br. Paweł Odój i br. Mikołaj Oracz, którzy wcielili się w postacie głównych bohaterów – Anieli Dulskiej i jej syna Zbyszka. Obok nich na scenie pojawiała się Jadwiga Pechaty, aktorka Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

W programie pikniku dla lwowskich rodzin były też koncert w wykonaniu dziecięcego zespołu „Iskierki”, przedstawienie „Złote kurczątko” zaprezentowane przez aktorów Lwowskiego Akademickiego Obwodowego Teatru Lalek. Nie zabrakło też prezentacji militarnej XVIII PGZ 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, stacjonującej w Jaworowie. Były zabawy w poszczególnych grupach, można było też dowoli poskakać na trampolinie. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach malarskich – malować na drzewie lub zapoznać sie z techniką witrażu. Jednocześnie odbywał się turniej szachowy oraz kornhole, zabawy sportowe zorganizowane przez „Pogoń”, zabawy harcerskie, wycinanki lalek z papieru, gry i zabawy integracyjne. Dzieci chętnie zgadzały się na malowanie twarzy na wesoło w technice aqua grim oraz z wielką radością goniły ogromne bańki mydlane fru blu. Najmłodsi wybierali słodycze, lody i watę cukrową, a najstarsi zdecydowanie woleli bigos od restauracji „Lwowska Premiera”.

Ważni są uczestnicy, ale znaczenie mają także okoliczności spotkania. Piknik Rodzinny odbył się w miejscu, w którym był niegdyś ogród franciszkański, należący do kościoła św. Antoniego. Na imprezie panowała wspaniała atmosfera, którą najlepiej określił o. Paweł Odój – „to jest takie w duchu franciszkańskim. Franciszkanie to jest radość, to jest ekspresja, to są emocje”.

A emocji w ramach Pikniku Rodzinnego pomogli dostarczyć organizatorzy – Konsulat Generalny RP we Lwowie przy współpracy z parafią św. Antoniego.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X