Nagroda im. Jana Jędrzejewicza dla Michała Piekarskiego

Michał Piekarski za książkę „Przerwany Kontrapunkt. Adolf Chybiński i początki polskiej muzykologii we Lwowie 1912-1944”, został tegorocznym laureatem nagrody im. Jana Jędrzejewicza. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w poniedziałek, 1 października, w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku.

Dla uhonorowania wkładu Jana Jędrzejewicza w rozwój nauki polskiej oraz propagowania polskiego piśmiennictwa z zakresu historii nauki i techniki z inicjatywy Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN oraz Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki, samorząd miasta Płońska uchwałą rady miejskiej z dnia 24 stycznia 2013 roku ustanowił nagrodę naukową im. Jana Jędrzejewicza w wysokości 10 tys. zł, która począwszy od roku 2013 przyznawana jest w kolejnych edycjach.

Uroczyste rozstrzygnięcie kolejnej już, szóstej edycji Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej polsko-języcznej książki poświęconej historii nauki i techniki odbyło się w poniedziałek (1 października) w sali wielofunkcyjnej MCK w Płońsku. Uroczystość rozpoczęła się od powitania kapituły konkursu i zgromadzonych gości przez burmistrza Płońska Andrzeja Pietrasika. Następnie goście mogli wysłuchać wykładu dr Danuty Cieślińskiej na temat „Polska Szkoła Matematyczna, czyli kiedy polscy matematycy byli sławni”, a po wykładzie nadeszła uroczysta chwila ogłoszenia wyników szóstej edycji konkursu.

Przewodniczący Kapituły Nagrody prof. dr. hab. Jarosław Włodarczyk zapoznał z pracami kapituły i ogłosił, że tegorocznym laureatem został Michał Piekarski za książkę „Przerwany Kontrapunkt. Adolf Chybiński i początki polskiej muzykologii we Lwowie 1912-1944”, która jest monografią wywodzącą się wprost z obszaru historii nauk humanistycznych.

Kapituła przyznała też dwa wyróżnienia, które otrzymali: Iwona H. Pugacewicz za publikację „Batignolles 1842-1874. Edukacja Wielkiej Emigracji” oraz Maciej Jasiński za książkę „Stanisław Lubieniecki i astronomia kometarna XVII stulecia”.

Uroczystość zakończyła się wykładem laureata i złożeniem kwiatów na grobie Jana Jędrzejewicza.

Organizatorami tegorocznej szóstej edycji Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza byli: Komitet Historii Nauki i TECHNIKI Polskiej Akademii Nauk, Kasa im. Józefa Mianowskiego-Fundacja Popierania Nauki, burmistrz miasta Płońsk oraz MCK w Płońsku.

Uroczystość poprowadził Adam Derdzikowski z Płońskiego Koła Miłośników Astronomii im. Jana Jędrzejewicza.

Źródło: plonszczak.pl

Fot. Katarzyna Kołodziejczyk

{gallery}gallery/2018/nagroda_piekarski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X