Wizyta młodzieży z Ukrainy u stypendystów na Litwie

Dwudziestoosobowa grupa studentów ze Lwowa i Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa) odwiedziła Wilno, aby nawiązać kontakty z miejscową młodzieżą z myślą o przyszłej współpracy.

Młodzi ludzie gościli na Litwie w dniach 28–30 września w ramach pierwszej części studenckiej wymiany organizowanej przez Lwowski Klub „Strefa Młodzieży”. Uczestnicy tego projektu są stypendystami polskiego rządu w państwach swojego zamieszkania. Wizyta była okazją do wzajemnego poznania się i zastanowienia się nad współpracą z niedawno powołanym wileńskim Klubem Stypendystów Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Pobyt w Wilnie rozpoczął się od spotkania studentów w budynku ambasady RP, gdzie młodzież powitał konsul RP w Wilnie Marcin Zieniewicz. Dyplomata, który wcześniej wiele lat spędził na placówce we Lwowie, zaznaczył, że niektórych studentów z Ukrainy pamięta jeszcze z czasów szkoły.

– Zaprosiliśmy was tutaj, by powiedzieć, że jesteście dla nas ważni. Jesteście ambasadorami w państwach, w których mieszkacie. Zachowujecie tradycje polskie, kulturę przodków, a jednocześnie współtworzycie społeczeństwo litewskie, ukraińskie. Budujecie relacje między naszymi państwami – powiedział Marcin Zieniewicz.

{youtube}_OaM4jKffLQ{/youtube}

To, że programy stypendialne dla Polaków z zagranicy motywują młodzież do wspólnej działalności i zachowania polskich tradycji w państwach, w których obecnie mieszkają, zaznaczyła Urszula Doroszewska, ambasador RP na Litwie:

– Ludzie wyjeżdżają na emigrację, porzucając swoje piękne ojczyzny: Lwów, Wileńszczyznę, Polskę, i to jest nasz wspólny ból. Te stypendia dają możliwość państwu studiować na miejscu, w swoich krajach. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziecie mieć możliwości kariery zawodowej w tym naszym środowisku – Europie Środkowo-Wschodniej, żeby nie szukać jej gdzieś za morzami, nie opuszczać swoich rodziców i dziadków – powiedziała polska dyplomatka.

Ważną częścią projektu był czas integracji i wspólnego zwiedzania przez grupę lwowską z rówieśnikami z Wilna historycznych zabytków miasta oraz miejsc pamięci.

– Cieszymy się, że udał się nam projekt z lwowiakami. Dla naszego Klubu to jest pierwszy projekt, bo sam klub powstał dopiero 24 września br. W plan mamy wpisany pobyt w Pikieliszkach na wileńskich dożynkach. Oczywiście spacer po starym mieście, zwiedzanie cmentarzy wileńskich i kościołów – zaznaczyła Mariola Bujnicka, prezes Klubu Stypendystów Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie na Litwie.

W trakcie udziału w dorocznym największym w rejonie Wileńskim świętowaniu dożynek w Pikeliszkach młodzi ludzie obserwowali obfite dary tegorocznego urodzaju i częstowali się potrawami wiejskiej kuchni. Następnie stypendyści zwiedzili zamek w Trokach, gdzie zapoznali się z historią i kulturą litewską XIV–XV wieku.

Po niedzielnej mszy św. młodzież udała się na cmentarz na Rossie, gdzie złożono kwiaty przy mauzoleum serca Piłsudskiego i jego matki. Studenci również zwiedzili cmentarze Bernardyński i Antokol, a także kościół św. Piotra i Pawła.

Po obiedzie w polskiej restauracji „Sakwa” grupa młodzieży ze Lwowa wyruszyła w drogę powrotną, oczekując w krótkim czasie wizyty młodzieży wileńskiej we Lwowie.

– Przyjechaliśmy tutaj, aby nawiązać kontakty i porozmawiać o dalszych planach naszej działalności. Czekamy również na Wilnian we Lwowie. Myślimy, że po tym wyjeździe uda się nam realizować następne wspólne projekty – powiedział Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska, Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2018/wilno_wymiana_wysoczanska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X