Nad Lewandówką zabrzmiał polonez Wojciecha Kilara

3 maja na lwowskiej Lewandówce odbył się koncert, w którym obok innych udział wziął PZPiT „Lwowiacy” pod kierunkiem Stanisława Durysa i instruktora Romana Hasiaka.

Roztańczonym polonezem Kilara zaczęliśmy swój program, zaprezentowaliśmy kujawiaka i oberka oraz na zakończenie mazur Stanisława Moniuszki ze „Strasznego dworu”.

Koncert był zorganizowany przez kulturalno-artystyczne centrum „Suputnyk” mieszczące się w odnowionym siłami społeczeństwa Lewandówki z ruin w lecie 2014 roku budynek byłego kina o tejże nazwie, dyrektorem którego jest Aleksander Agaszkow, jego zastępcą – Michał Sewruk. Koncert odbył się pod patronatem departamentu humanitarnej polityki Lwowskiej Rady Miejskiej, kierownik Mychajło Moroz.

Ludowy Dom „Lewandówka” pod dyrekcją Larysy Seredy przedstawiała wokalna grupa „Lewandowskie Retro”, studium wokalu dziecięcego pod kierunkiem Iwanny Iwanyszyn. Wystąpiło dziecięce studium choreograficzne „Iryski” pod kierunkiem Wiktorii Czornej z Rudna, zespół folklorystyczny „Grzeczne Frajerki” – kierownik W. Kuryliak z Monasterzyska, szkoła wokalu estradowego „Podych Wiosny” – centrum Anny Krywuty. Prowadzący świąteczny koncert Daryna Mogińska i Aleksander Agaszkow przez cały czas bawili zgromadzoną publiczność.

Koncert odbywał się w lewandowskim parku, położonym na miejscu przedwojennego lotniska wojskowego, a dokładniej – na pasie startowym, który teraz jest piękną zieloną aleją. Pogoda dopisała i ostatni świąteczny dzień Wielkanocy we wschodnim obrządku mieszkańcy Lewandówki i okolic spędzili na dobrym pikniku, oglądając popisy młodzieży zarówno w tańcu, jak i w śpiewie, a także we współczesnym bałakaniu różnych dykteryjek.

Zaś 7 maja odbyły się centralne obchody Dnia Miasta Lwowa i w orszaku króla i królowej można było zobaczyć zbrojną jazdę i dzielnych średniowiecznych piechurów, odzianych w misiurki, hełmy i kolczugi. Za nimi podążały różne grupy muzykujące – orkiestry dęte. Było widać przemarsz towarzystw węgierskich, niemieckich, czeskich, litewskich, Ukraińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i grup z okolic Lwowa… Po przemarszu głównego orszaku odbywały się koncerty w różnych punktach lwowskiej starówki.

Stanisław Durys
Tekst ukazał się w nr 9 (253) 17–30 maja 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X