Myrosław Skoryk spoczął na Cmentarzu Łyczakowskim Fot. Anna Gordijewska

Myrosław Skoryk spoczął na Cmentarzu Łyczakowskim

W piątek, 5 czerwca, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pożegnano jednego z najwybitniejszych współczesnych ukraińskich kompozytorów, dyrygenta Myrosława Skoryka. Maestro spoczął przy głównej alei nekropolii.

Myrosław Skoryk urodził się we Lwowie 13 lipca 1938 roku w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Jego babcia była siostrą wybitnej śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej – patronki Opery Lwowskiej.

Fot. Anna Gordijewska

Rodzina Skoryków została zesłana z powodów politycznych na Syberię. Po powrocie do Lwowa Myrosław rozpoczyna naukę w Konserwatorium Lwowskim u wybitnych kompozytorów profesorów Stanisława Ludkiewicza oraz Adama Sołtysa. W latach 1960-1963 studiował kompozycję jako doktorant w Moskiewskim Konserwatorium u znakomitego kompozytora i pedagoga Dmitrija Kabalewskiego. Myrosław Skoryk pracował w lwowskim, a następnie w kijowskim konserwatorium, gdzie wykładał teorię muzyki i kompozycję. Jego wychowankami są znani ukraińscy kompozytorzy jak Jewhen Stankowycz, Iwan Karabyc, Oswaldas Balakauskas i inni.

W 1965 roku kompozytor napisał muzykę z motywami huculskimi do filmu Sergiusza Paradżanowa Cienie zapomnianych przodków, uznanego jednym z dwunastu najlepszych filmów wszech czasów. W 2001 roku Myrosław Skoryk skomponował muzykę do opery Mojżesz, która powstała na podstawie poematu Iwana Franki. Całość została wyreżyserowana przez Zbigniewa Chrzanowskiego. Premiera odbyła się 23 czerwca 2001 r. w dniu przybycia Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainę. Jej wystawienie było współfinansowane przez Stolicę Apostolską i uzyskało błogosławieństwo papieskie podczas pobytu Jana Pawła II we Lwowie. Myrosław Skoryk napisał również muzykę do baletu Powrót Butterfly, który jest w stałym repertuarze Opery Lwowskiej. W twórczym dorobku kompozytora są koncerty dla orkiestry, dla kameralnych zespołów, na fortepian. Maestro jest autorem wielu estradowych szlagierów. Największą popularność zdobył jego legendarny i rozpoznawalny utwór pt. Melodia. Myrosław Skoryk był jednym z najbardziej wybitnych i niepowtarzalnych współczesnych kompozytorów. W jego muzyce obecna jest ludowa kolorystyka, połączona ze współczesnością. To są takie utwory jak Huculski tryptyk, Karpacki koncert. Jego utwory są znane i wykonywane na Ukrainie, Polsce, Niemczech, Austrii, Słowacji, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Australii. Maestro mówił, że „muzykę trzeba pisać tak, aby ludzie chcieli jej słuchać”.

Kompozytor był inicjatorem wielu międzynarodowych festiwali, wśród których też znany międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej „Kontrasty”. Od 1989 roku Myrosław Skoryk był prezesem Lwowskiej Narodowej Spółki Kompozytorów Ukrainy. Od 2011 roku przez pięć lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego w Operze Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

W 2014 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, organizowanym przez Polsko-Ukraińską Fundację im. I.J. Paderewskiego, w Operze Lwowskiej odbył się uroczysty koncert połączony z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Na scenie Lwowskiej Opery Narodowej spotkali się i uścisnęli sobie dłonie wybitni współcześni kompozytorzy – Krzysztof Penderecki oraz Myrosław Skoryk. Lwowskiej publiczności został zaprezentowany monumentalny utwór „Credo” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Maestro w wykonaniu Narodowego Chóru Ukrainy „Dumka”, dziecięcego chóru „Radunica”, orkiestry symfonicznej „INSO-Lwów” oraz polskich solistów. Myrosław Skoryk przedstawił po raz pierwszy swoje dwa koncerty: na skrzypce z orkiestrą nr 9 oraz na altówkę z orkiestrą z udziałem solistów z Niemiec i Szwajcarii. To wydarzenie przeszło już do historii. Obaj kompozytorzy odeszli prawie w tym samym czasie – Krzysztof Penderecki – 29 marca, Myrosław Skoryk – 1 czerwca 2020 roku.

Anna Gordijewska
{youtube}CNq1N_Mhj_w{/youtube}
{youtube}VMyx9ekKZOw{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X