Muzyka Ziemi Obiecanej

Muzyka Ziemi Obiecanej

W ramach 2 PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” w Restauracji Improwizacji „Hruszewski Cinema Jazz” wystąpił zespół „Apertus Quartet”, w składzie: Marta Kalińska – skrzypce, Paulina Wielgosińska – skrzypce, Maria Tomala – altówka i Maria Katarzyna Filipiak – wiolonczela.

Żeński kwartet zaprezentował lwowskiej publiczności koncert „Muzyka Ziemi Obiecanej”. Artystki wykonały muzykę filmową łódzkich kompozytorów oraz melodie z filmów powstałych w Łodzi.

 

– Łódź lub „Hollyłódź” – jak żartobliwie parafrazują jej mieszkańcy, jest miejscem, gdzie powstało wiele obrazów filmowych stanowiących dziś kanon arcydzieł polskiego filmu. A my właśnie gramy muzykę z tych filmów. Muzykę zarówno łódzkich kompozytorów Piotra Marczewskiego, Piotra Hertla, Henryka Kuźniaka, jak i kompozytorów, którzy nie urodzili się w Łodzi i z Łodzią niewiele mają wspólnego, jednak pisali muzykę do filmów, które zostały wyprodukowane w Łodzi m.in.: nasz ulubiony Jerzy Matuszkiewicz – powiedziała Maria Katarzyna Filipiak, wiolonczelistka kwartetu smyczkowego „Apertus”.

Fot. Eugeniusz SałoKoncert rozpoczął się walcem z filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”. W programie znalazły się także utwory z popularnych seriali i filmów m.in. „07 zgłoś się”, „Daleko od szosy”, „VaBank”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Podróż za jeden uśmiech”, wiązanka z komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Małżeństwo z rozsądku”, a także melodie z bajek, emitowanych w telewizji polskiej – „Miś uszatek” i „Przygody kota Filemona”.

Eugeniusz Sało


Obejrzyj wideo:

Muzyka Ziemi Obiecanej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X