Muzyka Kilara dotarła na Ukrainę

Muzyka Kilara dotarła na Ukrainę

W Iwano-Frankowsku (dawn. Stanisławowie) przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbył się koncert muzyki wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Muzykę kompozytora wykonywała orkiestra symfoniczna iwano-frankowskiej filharmonii kierowana przez Rusłana Dorożiwskiego. Gościnnie z orkiestrą wystąpił warszawski dyrygent Roman Rewakowicz.

Utwory Wojciecha Kilara nigdy dotąd nie były wykonywane w Iwano-Frankowsku. Polsko-ukraiński koncert odkrył tą wspaniałą muzykę dla ukraińskich melomanów. Jako solista z orkiestrą wystąpił kierownik katedry fortepianu Lwowskiej Akademii Muzycznej prof. Josef Ermin.

„Rozpoczęliśmy koncerty w Iwano-Frankowsku, leżącym niedaleko Lwowa, gdzie Wociech Kilar przyszedł na świat, – powiedział dziennikarce Kuriera maestro Rewakowicz. – Kolejne koncerty planujemy we Lwowie i Użgorodzie. W tych miastach razem z orkiestrą wystąpi chór. Wojciech Kilar jest znanym kompozytorem. Swoją karierę rozpoczynał od muzyki awangardowej, a później napisał wspaniałą muzykę do wielu filmów. Wśród nich takie jak: „Drakula” Francisa Forda Coppoli, „Korczak” i „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, „Pianista” Romana Polańskiego, prawie wszystkich filmów Krzysztofa Zanussiego i innych. Zaczynając od 1969 roku kompozytor był laureatem wielu prestiżowych nagród”.

Idea zorganizowania takich koncertów zrodziła się na podstawie przyjacielskich stosunków pana Rewakowicza z prof. Erminem. Wspólnie wiele koncertowali. To właśnie dyrygent z Warszawy zaproponował koncerty muzyki Kilara w kilku miastach Zachodniej Ukrainy z okazji 80-lecia maestro. Ze swej strony Josef Ermin zaproponował orkiestrę symfoniczną filharmonii iwano-frankowskiej jako głównego wykonawcę koncertów.

Z nostalgią wspominał Roman Rewakowicz, jak w kwietniu 1990 roku koncertował w iwano-frankowskiej filharmonii z Ukraińskim chórem męskim z Polski „Żurawie”. Dla polsko-ukraińskich kontaktów muzycznych maestro Rewakowicz zrobił wiele. Stale współpracuje z wieloma kameralnymi i symfonicznymi orkiestrami Ukrainy. W 1995 roku we Lwowie, wspólnie ze Stowarzyszeniem Kompozytorów Ukrainy zapoczątkował festiwal muzyki współczesnej „Kontrasty”. Trzykrotnie z wielkim sukcesem realizował Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie w najbardziej prestiżowych salach koncertowych stolicy Polski.

Gwiazda Wojciecha Kilara na Alei Gwiazd w Łodzi (Fot. it.wikipedia.org)
Wojciech Kilar jest znanym polskim pianistą i kompozytorem muzyki poważnej, a także twórcą muzyki filmowej.
Urodził się 17 lipca 1932 we Lwowie. Jego dom rodzinny znajdował się przy ulicy Sapiehy 59. Ojciec kompozytora był lekarzem, matka – aktorką teatralną. Jako dziecko z wielką niechęcią brał lekcje gry na fortepianie u pani Reissówny. Po przymusowym wysiedleniu ze Lwowa, w latach 1946-1947 kontynuował naukę gry na fortepianie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie u K. Mirskiego.

Jako pianista zadebiutował w 1947 na konkursie Młodych Talentów, wykonując własne Dwie miniatury dziecięce (II nagroda). Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Studiował u Władysławy Markiewiczówny (fortepian), Artura Malawskiego (teoria muzyki) i Bolesława Woytowicza (fortepian i kompozycja). Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem uzyskał w 1955 roku. W tym samym roku otrzymał II nagrodę za Małą uwerturę na Konkursie Utworów Symfonicznych na V Festiwalu Młodzieży w Warszawie. W latach 1959–1960 jako stypendysta rządu francuskiego kształcił się pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu.

W 1979-81 pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. W 1977 został członkiem-założycielem Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem; przez dwie kolejne kadencje był wiceprezesem. Jest również członkiem Związku Podhalan. W 1991 Krzysztof Zanussi nakręcił o nim film telewizyjny pt. Wojciech Kilar.

Od początku lat sześćdziesiątych współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim nową, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce zwany sonoryzmem. W połowie lat siedemdziesiątych Kilar uprościł swój język muzyczny, zaczął coraz wyraźniej nawiązywać do tradycji, w jego muzyce pojawiły się inspiracje ludowe i religijne.

Niekwestionowana jest pozycja Kilara jako jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 filmów. Współpracował z wieloma reżyserami: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Stanisławem Różewiczem, Wojciechem Hasem, Tadeuszem Konwickim, Markiem Piwowskim, Romanem Polańskim, Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion.

3 maja 2012 Wojciech Kilar został uhonorowany Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej i za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej”.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X