Muzeum Przyrodnicze. Czy odzyska zwiedzających?

Trwające 18 lat prace renowacyjne w Muzeum Przyrodniczym we Lwowie (dawne muzeum im. Dzieduszyckich) przyczyniły się do utraty prawie całego pokolenia zwiedzających. Długie lata remontu budynku przy ul. Teatralnej spowodowały, że turyści i część mieszkańców Lwowa zapomniała o nim.

Przedtem odwiedzało go około 100 tysięcy osób rocznie. Pełna renowacja głównej siedziby na ul. Teatralnej została ukończona w 2012 roku. W tym samym roku muzeum wygrało konkurs na projekt „Dynamiczne muzeum” z funduszu Rinata Achmetowa „Rozwój Ukrainy” w rozmiarze 10 mln hrywien.

W niepewnym dla Ukrainy czasie Lwów mocno odczuwa brak turystów, głównie z Polski. Przyszła działalność muzeum jest prowadzona w kierunku przyciągania mieszkańców miasta. Takie akcje jak „Noc w muzeum”, „Ptasia pisanka”, ciekawe lekcje i pogadanki o zjawiskach przyrody i tymczasowe tematyczne ekspozycje – powinny zachęcać lwowian do wspólnego spędzania czasu. Na przykład, wielkanocną akcję „Ptasia pisanka”, w trakcie której dzieci malowały jajka w naturalne rysunki jaj ptaków w tym roku odwiedziło około 6 tys. osób.

W grudniu dla muzeologów zostało zorganizowane spotkanie „Strategia aktualności: w jaki sposób muzeum może być potrzebne miejscowej ludności”. Gośćmi byli dr Daniela Zingg i Hans­Konrad Schmutz z Muzeum Przyrody w Szwajcarskim Wintertur. Mówili o tym, jak przyciągać mieszkańców miasta, aby stali się stałymi gośćmi muzeum. Do Lwowa zjechali się pracownicy muzeów z różnych części Ukrainy, od nich można było się dowiedzieć jak w Kijowie, Charkowie, Odessie i Lwowie zachęca się mieszkańców do zwiedzania muzeów. Podkreślano, że współczesne muzeum musi być interaktywne. Powinno być dostępne dla dzieci i proponować naukę przez zabawę. Oprócz stałej ekspozycji, gdzie można zobaczyć najcenniejsze zbiory są także miejsce na zmienne ekspozycje tematyczne.

Klucz do sukcesu polega we współczesnych rozwiązaniach w muzeum, należałoby odejść od powszechnego stereotypu muzeum jako miejsca pozbawionego życia. Nowe spojrzenie na przyszłość odzwierciedla nowe logo muzeum, które nawiązuje do historii, nauki, radości ze zwiedzania i ochrony środowiska naturalnego. Głównym mottem Przyrodniczego Muzeum stało się hasło – „wiedza staje się zrozumiała”. Dzięki bogatej historii z oryginalnym podejściem do pracy i ciekawymi przedsięwzięciami muzeum przyrodnicze może liczyć na wielu gości, liczba których będzie rosnąć proporcjonalnie do włożonych starań.

Muzeum Przyrodnicze założone zostało w 1870 roku przez hrabiego Włodzimierza Dzieduszyckiego i było najchętniej odwiedzanym muzeum we Lwowie. Powstało z myślą gromadzenia eksponatów regionalnych. Było największym muzeum przyrodniczym II Rzeczypospolitej. Dziś zbiory liczą około 500 tysięcy muzealiów przyrodniczych, etnograficznych i prehistorycznych.

Najbardziej znanym eksponatem muzeum są szczątki nosorożca włochatego i mamuta ze Staruni. Ze Staruni pochodzą także inne szczątki zwierząt i roślin prehistorycznych. Jeden z nich to jedyny na świecie egzemplarz nosorożca włochatego z zachowanym nie tylko szkieletem, ale także częściami miękkimi: częścią wnętrzności, mięśni i skóry. Nosorożec włochaty żył na naszych terenach około 500000 lat temu.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 23-24 (219-220) za 19 grudnia 2014 – 15 stycznia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X