Koncert noworoczny w operze lwowskiej (Fot. Aleksander Kuśnierz)

Koncert noworoczny w operze lwowskiej

Koncert noworoczny „Dumka na dwa serca” odbył się 29 grudnia w Operze we Lwowie.

W programie koncertu transmitowanego następnie w TVP Polonia znalazły się m.in. najpopularniejsze arie z oper Bizeta, Verdiego, Moniuszki w wykonaniu Joanny Woś, Ludmiły Ostasz, Marcina Bronikowskiego i Romana Trochymuka, w drugiej części przeboje filmowe i serialowe skomponowane przez Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Jacka Cygana zaśpiewała Anna Jurksztowicz. Orkiestrę opery poprowadził Krzesimir Dębski.

Imprezę zorganizowaną przez TVP Polonia zainaugurował dyrektor Łukasz Kardas. Powiedział m.in. że koncert ten jest gestem solidarności z rodakami, którzy mieszkają na Ukrainie i wszystkimi obywatelami tego kraju. Dodał również że wszyscy Polacy mocno przeżywają to, co dzieje się na wschodzie Ukrainy, a sam koncert jest z serca dla serca. Patronat honorowy nad koncertem objął minister spraw zagranicznych RP Grzegorz Schetyna. Do Lwowa przybył także wiceprezes TVP Bogusław Piwowar i senator RP Andrzej Person.

„W tym pięknym gmachu możemy podziwiać znakomitych polskich i ukraińskich artystów. Bardzo bym chciał, aby taki wspólny koncert przed Nowym Rokiem przyniósł pokój i swobodę wyboru” – powiedział wiceprezes TVP Bogusław Piwowar.

„O Polakach na Ukrainie myślimy zawsze, myślimy ciepło, na pewno cieplej niż to było przed laty. Myślę, że to jest dobry znak na przyszły rok i będę zachęcać wszystkich w kraju aby odwiedzali często Ukrainę, Lwów i te tereny gdzie każdy kamień i każdy kościół to jest wielka historia Polski” – mówił senator Andrzej Person.

„To jest dobry przykład współpracy na bardzo wysokim poziomie” – podkreślił konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 1 (221) za 16-29 stycznia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X