III Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”

14 listopada w gmachu Filharmonii Lwowskiej koncertem symfonicznej muzyki ukraińskich kompozytorów Lewka Rewuckiego, Wiktora Kosenko i Borysa Latoszyńskiego rozpoczął się III Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”.

Można było posłuchać utworów mistrzów ukraińskiej muzyki symfonicznej pierwszej połowy XX stulecia w wykonaniu Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej pod batutą Illi Stupiei, a za fortepianem zasiadł Josef Yermin.

W ciągu pięciu dni występować będą zachwycać wirtuozi z Polski, Ukrainy, Niemiec i Szwajcarii. Zaplanowane są koncerty muzyki symfonicznej, przedstawienia teatralne, pokazy filmów i spotkania z muzykami. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury Rzeczpospolitej Polskiej i marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, głównym organizatorem jest Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego.

Już od 3 lat organizatorzy upowszechniają twórczość I. J. Paderewskiego wśród mieszkańców Lwowa i jego gości. Podczas koncertów rozbrzmiewają również utwory autorów nie tylko z Ukrainy i Polski. Promocja wiedzy o kompozytorze nie ogranicza się do wykonania jego utworów w filharmonii i operze. W tym roku widzowie mogą wziąć udział w twórczym spotkaniu z maestro Krzysztofem Pendereckim, obejrzeć spektakl Teatru ALTER i film „Penderecki. Droga przez labirynt”. W ramach festiwalu 13 listopada w Filharmonii Obwodowej Iwano-Frankowska zostały zaprezentowane utwory O. Kolberga, F. Chopina S. Bortkiewicza, Vianna Da Motta, Nepomuceno w wykonaniu pianistów Stefana Łabanowskiego i Pawła Albińskiego.

Kluczowym wydarzeniem festiwalu jest projekt „Od Paderewskiego do Pendereckiego”, na scenie opery lwowskiej, gdzie Krzysztof Penderecki będzie dyrygował swój utwór „Credo”, z towarzyszeniem Narodowego Chóru Ukrainy „Dumka”, Dziecięcego Chóru „Radunica” i Orkiestry Symfonicznej „INSO-Lwów”. Następnie Myroslaw Skoryk zaprezentuje premiery dwóch utworów: Koncertu na skrzypce z orkiestrą nr 9 i altówki z orkiestrą, razem z solistami Andrijem Biełowem (skrzypce) z Niemiec i Walentyną Prishlak (altówka) ze Szwajcarii. Szczególnym wydarzeniem na zakończenie festiwalu 18 listopada jest koncert lidera polskiej sceny jazzowej, pianisty Leszka Możdżera. Leszek Możdżer jest laureatem wielu odznaczeń i premii, między innymi za popularyzację kultury polskiej za granicą.

Aleksander Kuśnierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X