Msza Krzyżma św. w katedrze lwowskiej

Msza Krzyżma św. w katedrze lwowskiej

W Wielki Wtorek w Bazylice Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której poświęcił olej chorych, olej katechumenów oraz olej krzyżma.

Towarzyszyli mu biskupi pomocniczy Leon Mały i Edward Kawa oraz biskup senior charkowsko-zaporoski Marian Buczek. Księża diecezjalni i zakonni odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Zgodnie z przepisami, liturgia ta powinna być odprawiana w Wielki Czwartek w godzinach porannych, jednakże w niektórych diecezjach na Ukrainie, które są bardzo rozległe, a do takich należy archidiecezja lwowska, rozciągająca się na cztery obwody – lwowski, tarnopolski, iwanofrankowski i czerniowiecki, jest ona sprawowana już w Wielki Wtorek. Taki układ jest wprowadzony dlatego, by wszyscy księża mogli uczestniczyć w tej mszy św., spotkać się z biskupami i zabrać ze sobą do swych parafii świeżo poświęcone krzyżmo, czyli oleje święte, używane później przez cały rok przy udzielaniu niektórych sakramentów.

– W tym szczególnym dla nas dniu niech będzie nam wolno prosić: Panie, pomóż mi coraz lepiej Cię poznawać – pouczał w homilii arcybiskup Mokrzycki. – Pomóż mi coraz bardziej jednoczyć się z Twoją wolą. Pomóż mi przeżywać moje życie nie dla siebie samego, ale przyzywać go razem z Tobą dla innych. Pomóż mi stawać coraz bardziej Twoim przyjacielem.

Nawiązując do przykładu namaszczenia kapłańskiego metropolita lwowski zaznaczył: „Dorze by było, gdybyśmy i my z podobną świadomością nakładali na siebie nasz ornat odczuwając na ramionach i w sercu ciężar i oblicza naszego ludu wiernego, naszych świętych i naszych męczenników”.

– Namaszczenie bowiem nie jest po to, aby skrapiać nas samych. Dobrego kapłana poznaje się po tym, jak namaszczony jest jego lud. W takim to kontekście mamy więc dzisiaj obowiązek dokonać wielkiego rachunku sumienia z tego, co zrobiliśmy z namaszczeniem naszych dłoń, co uczyniliśmy z naszej kapłańskiej drogi i jakimi jesteśmy pasterzami. Mamy obowiązek zapytać siebie, jaki znak świętości widzą w nas nasi wierni i czy spotykając się z nami doświadczają zawsze obecności Jezusa, w imię którego stajemy przed ludem – mówił arcybiskup.

Również abp Mokrzycki wezwał obecnych w katedrze wiernych być blisko swoich kapłanów z miłością i modlitwą, aby zawsze byli pasterzami według serca Bożego.

– Wspierajcie ich wysiłki duszpasterskie, włączajcie się aktywnie w życie parafii, mając w świadomości, że kościół to wspólnota. Wraz w kapłanami bierzcie odpowiedzialność za jego rozwój i podejmujcie troskę o jej utrzymanie. Błogosławcie siebie wzajemnie dobrym słowem i czynem. Módlcie się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, aby nie zabrakło naszemu Kościołowi szafarzy świętych sakramentów – wezwał arcybiskup Mokrzycki.

Po mszy św. duchowieństwo i osoby konsekrowane udali się do Lwowskiej Kurii Metropolitalnej na agapę, którą sprawił Konsulat Generalny RP we Lwowie na czele z konsulem generalnym Rafałem Wolskim.

Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/mszakrzyzma{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X