5. spotkanie z poezją z cyklu „Poezjo, jak Ci na imię?”

W ramach Światowego Dnia Poezji, po raz piąty Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) zorganizowało spotkanie z poezją z cyklu „Poezjo, jak Ci na imię?”. Widowisko słowno-muzyczne po raz pierwszy zaprezentowano w Iwano-Frankiwskim Akademicznym Obwodowym Teatrze Lalek im. Marijky Pidhirianky.

– Chcieliśmy w tym roku z okazji naszego małego jubileuszu wyjść z sal Centrum i pokazać, co umieją nasi artyści mieszkańcom miasta. Pełna sala teatru lalek świadczyła o tym, że jest ogromne zainteresowanie, a sukces tej imprezy zapewnili uczestnicy, którzy dali z siebie wszystko – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

{youtube}YFig3EoAwkY{/youtube}

„Poezja to mówiące malarstwo. Poezja jest drugą twarzą duszy. Poezja jest nazywana mową uczuć” – deklamowali na wstępie prowadzący wieczoru Danuta Stefanko i Rostysław Smiżak.

Licznie zebrana na sali publiczność miała możliwość usłyszeć w wykonaniu młodzieży z CKPiDE oraz uczniów średniej szkoły nr 3 wiersze klasyków polskiej i ukraińskiej literatury, młodych poetów ze Stanisławowa oraz poezję śpiewaną m. in. Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Mykoły Mozhowoho, Alicji Majewskiej, Julii Saninej, Krystyny Sołowij i innych.

– Jestem bardzo zadowolona z młodzieży. Bez niej nic nie udałoby mi się zrobić. Dzieci zaprezentowały swoje talenty. Pokazały, że chcą, że potrafią. A było ponad dwadzieścioro dzieci – powiedziała Renata Klęczańska, koordynatorka słowno-muzycznego widowiska. – Chciałam zaprezentować przede wszystkim klasyków polskiej i ukraińskiej literatury, ale chciałam również zaprezentować miejscowych poetów, którzy tutaj są i tworzą – dodała nauczycielka języka polskiego skierowana do CKPiDE przez ORPEG.

– Pomagałam w realizacji tego występu i cieszę się ogromnie, bo mamy mnóstwo talentów, a nie wszystkie mogą się wykazać w szkołach lub w większych miejskich koncertach. Ale najważniejsze jest to, że młodzi artyści mogą się realizować w Centrum Kultury Polskiej, rozmawiać, recytować wiersze i śpiewać po polsku. Oni tego chcą i sami przychodzą do Renaty Kłęczańskiej, mówiąc, że chcą występować – zaznaczyła Salomea Pletenicka z CKPiDE.

W tegorocznym koncercie nie zabrakło poezji Zbigniewa Herberta, któremu Sejm RP poświęcił rok 2018, oraz wątków rocznicy 100-lecia Niepodległości Polski.

– Zależało mi na utworze „Mury”. Mamy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Połączyliśmy walkę o niepodległość „Solidarności” i Majdanu, gdyż mają one dużo cech wspólnych. I ta piosenka w języku polskim i ukraińskim powinna również skłonić do refleksji – zaznaczyła Renata Kłęczańska.

– Fascynujące wydarzenie. Polska i ukraińska poezje zabrzmiały w wykonaniu naszej utalentowanej młodzieży, stając się wewnętrznym bogactwem naszego społeczeństwa – powiedziała po koncercie Iryna Klejnota, mieszkanka Iwano-Frankiwska.

Organizatorem 5. edycji „Poezjo, jak Ci na imię?” jest Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2018/5_poezjo_jak_ci_na_imie_tyszczenko{/gallery}

Obejrzyj również zdjęcia: 5 spotkanie z poezją z cyklu „Poezjo, jak Ci na imię?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X