Modlitwa za Ukrainę w rzeźbach artystki z Poznania

Tylko pięć dni, od 4 do 8 września, w Galerii „Pory Roku” Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Ormiańskiej 23 we Lwowie trwała wystawa rzeźb i instalacji „Modlitwa za Ukrainę” dr Barbary Pilch z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Są to trzy figury: modlący się Chrześcijanin, Żyd i Muzułmanin.

Doc. Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych Halina Nowożeniec wyjaśniła, że poznała się z Barbarą Pilch podczas wspólnych wystaw w Polsce.

– Jestem na Ukrainie po raz pierwszy, podobnie jak w tym przepięknym mieście, jakim jest Lwów – powiedziała Barbara Pilch. – Oficialne zaproszenie uczelni lwowskiej ułatwiło nam przeprawę graniczną. Jestem osobą, która zawsze uważała, że sztuka właściwie powinna bronić się sama. Własna interpretacja widza i sens, jaki rodzi się w kontakcie ze sztuką, jest kwestią bardzo indywidualną. Myślę, że każdy z państwa będzie miał swoje refleksje na ten temat. Może tylko powiem, że pomimo różnic religijnych, różnic narodowościowych to, co nas łączy, to perwiastek duchowy. To, co nas łączy – doświadczenie artystyczne, sztuka. W tym konkretnym przypadku chodziło mi także może o pozytywne przesłanie, pozytywne życzenie dla państwa kraju, który, jak wiemy także w Polsce, przechodzi teraz cieżkie chwile, ale głęboko wierzę w to, że uda się osiągnąć pokój, stabilizację, dostatek i radość, i tego życzę Ukrainie, Polsce. Oby te aspekty ogólnoludzkie przeważały. I o tym właśnie jest ta praca”.

W rozmowie z korespondentem Kuriera Barbara Pilch dodała:

– Muszę przyznać szczerze, że te rzeźby były już rozpoczęte, zanim pani Halina Nowożeniec mnie zaprosiła do Lwowa. A źródłem inspiracji był przypadek – chociaż uważam, że nie ma przypadków – gdy usłyszałam niesamowitą buddyjską mantrę. To było bardzo silne wrażanie i to mi bardzo przypomniało nasze chrześcijańskie śpiewy chóralne. Jakby uniwersalność duchowego niezależnie od religii. To było jakby takim punktem wyjścia. Te trzy figury to są przedstawiciele trzech różnych religii, które występowały i nadal jeszcze występują na tych ziemiach. Ten krąg, w którym rzeźby się znajdują, symbolizuje perwiastek duchowy, absolut i wymowne światło z góry. Jest to pierwszy pokaz tej instalacji.

– Bardzo prosto i genialnie – powiedział o projekcie artystycznym z Poznania docent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych Igor Hawryszkiewycz.

Prof. Roman Wasyłyk wspomniał, że po tragicznych wydarzeniach na Majdanie w Kijowie uczestniczył w plenerze międzynarodowym pt. „Modlitwa za Ukrainę” z udziałem artystów z Polski, Słowacji, Litwy, Francji i Ukrainy. – Jest to dla nas czymś wzruszającym, że to hasło ciągle rozpowszechnia się poza granicami Ukrainy, a artyści z różnych krajów wspierają nas też przez swoją sztukę – zaznaczył prof. Wasyłyk.

Może w przyszłości instalacja Barbary Pilch – instalacja, która ma wymiar ekumeniczny – znajdzie gdzieś stałe swoje miejsce, zostanie wzbogacona też oprawą muzyczną i zabrzmią wokół niej modlitwy w różnych językach.

Wystawa „Modlitwa za Ukrainę” Barbary Pilch została zorganizowana w ramach współpracy Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych z polskimi uczelniami oraz środowiskiem artystycznym w Polsce.

Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/pilch{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X