Modlitwa o pojednanie polsko-ukraińskie

Modlitwa o pojednanie polsko-ukraińskie

1 listopada Ukraiński Katolicki Uniwersytet, wspólnie z niezależnym czasopismem kulturalnym „Ji” zaprasza do wzięcia udziału w modlitwie o pojednanie polsko-ukraińskie, która odbędzie się w Dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Corocznie duchowni obrządków rzymsko- i greckokatolickiego wspólnie modlą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt Lwowskich oraz przy Memoriale Ukraińskiej Armii Galicyjskiej. Organizatorzy twierdzą, iż to przedsięwzięcie jest dowodem na gotowość obu stron do wzajemnego przebaczenia, pojednania między obydwoma narodami i gotowości kształtowania nowej, niepodzielnej niedostępnymi murami Europy. Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają: „Zamierzamy dalej akcentować poprawną pozycję – „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, która pozwoliła na nowo zrozumieć i wypełnić nową treścią współczesne relacje polsko-ukraińskie.

Przedsięwzięcie pobłogosławili i wielokrotnie brali w nim udział dostojnicy kościelni różnych wyznań: kardynał obrządku greckokatolickiego Lubomyr Huzar i kardynał obrządku rzymskokatolickiego Marian Jaworski, metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki, bp obrządku greckokatolickiego Benedykt Aleksiejczuk, rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu Borys Hudziak, jak również działacze społeczni, którzy przyczynili się do rozwoju porozumienia polsko-ukraińskiego – Jacek Kuroń, Myrosław Marynowycz oraz Jewhen Swerstiuk.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Zbiórka – 1 listopada o godz. 13:30 przy wejściu na Cmentarz Łyczakowski.

Źródło: zik.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X