Moc Miłosierdzia Bożego

11 kwietnia Ojciec Święty Franciszek ogłosił Święty Rok Miłosierdzia, który papież zainauguruje 8 grudnia. W historię tego kultu został wpisany też Lwów.

W katedrze łacińskiej we Lwowie od 70 lat odprawiane są nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Proboszcz ks. Jan Nikiel powiedział dla Kuriera, że początki sięgają czasów II wojny światowej. Lwowski kapłan ks. Karol Jastrzębski (1882-1966) jeszcze przed wojną odwiedził Wilno i siostrę Faustynę Kowalską, gdzie się nieraz zatrzymywał i to od niej dowiedział się o tym nabożeństwie. Tam też w latach wojny lub tuż po jej zakończeniu namalowano obraz, który ponoć w 1945 roku znalazł się w lwowskiej katedrze, a obecnie jest umieszczony w kaplicy. Gdy kapłana pytano, co będzie dalej, bo nie wiedziano jeszcze, jak przyszłość czeka Lwów i jego katedrę, odpowiadał zawsze: Jak to co będzie? Boże Miłosierdzie będzie.

Ks. prałat Nikiel także wyjaśnił, że cześć oddawana Miłosierdziu Bożemu nigdy tu nie ustała, i to nawet wtedy, gdy Stolica Apostolska wydała dekret, w którym nie zalecano, a nawet wręcz zakazywano tego kultu do czasu sprawdzenia wszystkich dokumentów. Ale częściowo z powodu żelaznej kurtyny dokumentu tego nigdy tu nie odczytano, dlatego w katedrze lwowskiej nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego trwało nieustannie od czasu wojny i do dzisiaj jest ono tam bardzo żywe. Jest to Nieustanna Nowenna do Bożego Miłosierdzia i procesja po katedrze. Tak jak mówiła o tym św. Faustyna ks. Karolowi Jastrzębskiemu, który ten kult tak bardzo ukochał i czcił, a później dzieło to prowadził dalej o. Rafał Kiernicki, długoletni proboszcz tej katedry, późniejszy biskup pomocniczy we Lwowie – zaznaczył ks. Jan Nikiel. Dodał, że obecnie obraz ten znajduje się w kaplicy Pana Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Niedawno obraz ten, namalowany w Wilnie, został odnowiony w Krakowie i w nowych ramach przeniesiony tu z ołtarza Trójcy Przenajświętszej, gdzie obecnie znajdują się relikwie św. Jana z Dukli. U stóp Pana Jezusa Miłosiernego znajduje się relikwiarz z relikwiami św. Zygmunta Gorazdowskiego, również wielkiego czciciela Bożego Miłosierdzia, który wcielał je w życie.

Bazylika metropolitalna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie jest nazywana od 1948 roku również sanktuarium Bożego Miłosierdzia, dlatego są tam dwa odpusty w roku. Tegorocznemu przewodniczył wikariusz generalny Archidiecezji Lwowskiej ks. infułat Józef Pawliczek, który również sprawował mszę św. dziękczynną za 50 lat swego kapłaństwa.

„Ciebie, Boga, wysławiamy” – tak krótko można by ująć treść Eucharystii jubileuszowej seniora naszej Kurii – ks. inf. Józefa Pawliczka, która zgromadziła nas tak licznie w Bazylice Metropolitalnej” – powiedział w homilii ks. Aleksander Kusyj. Zaznaczył, że 50 lat posługi jubilata w archidiecezji katowickiej i w archidiecezji lwowskiej daje nam ok. 20 000 odprawionych mszy świętych, jakże wiele pobłogosławionych związków małżeńskich, ochrzczonych dzieci, chorych zaopatrzonych sakramentami na ostatnią drogę, jakże wielu odprowadzonych na drugi brzeg… A gdzie indywidualne rozmowy, kierownictwo duchowe, zorganizowane pielgrzymki… ile ważnych decyzji, dekretów, dyspens?

{gallery}gallery/rzesna{/gallery}

Pomnik św. Jana Pawła II w Rzęsnej Polskiej
W dniu poprzednim Polaków z całego Lwowa przyjmowała parafia Bożego Miłosierdzia w Rzęsnej. Przed II wojną światową była to wioska, właściwie dwie: Rzęsna Ruska i Rzęsna Polska. Tuż za torami kolejowymi prowadzącymi w kierunku lasu brzuchowickiego pozostał murowany kościół, który obecnie użytkują grekokatolicy. Biskup senior Marian Buczek, którego arcybiskup Mieczysław Mokrzycki oddelegował do przewodniczenia uroczystościom odpustowym, poświęcił tam pomnik św. Jana Pawła II i przypomniał z jakim trudem powstawały odrodzone parafie łacińskie we Lwowie.

„Św. Jan Paweł II przyczynił się do tego, że wreszcie można było zacząć budowę tego kościoła – mówił biskup Buczek. – Ileśmy czekali? Zawsze były jakiś przeszkody: a po co? a na co Polakom i katolikom? a tu wystarczy itd.”. Przełom nastąpił w 2001. „Dzięki pielgrzymce Ojca Świętego coś jakby pękło w lwowskich władzach miasta, które były antykatolicko nastawione i na koniec wydali zezwolenie. W 2002 roku rozpoczęła się budowa tego kościoła, która poszła bardzo szybko” – powiedział biskup.

Dodał, że obecny w tym kościele obraz Bożego Miłosierdzia został podarowany papieżowi przez pielgrzymów. Dowiedział się od kardynała Mariana Jaworskiego o budowie tej świątyni i przekazał go parafii w Rzęsnej. „To jest ta dla nas relikwia, którą dotykał św. Jan Paweł II” – zaznaczył biskup Marian Buczek. – I dzisiaj również dziękujemy Panu Bogu, waszej parafii, że możemy święcić ten pomnik” – dodał biskup.

Proboszcz ks. Wiktor Pałczyński wyraził podziękowanie pomysłodawcy i fundatorowi pomnika Mieczysławowi Hellerowi, który wygłosił też wzruszające słowo o św. Janie Pawle II. Ceremonii odsłonięcia pomnika dokonali ks. Wiktor Pałczyński i prezes Federacji Polskich Organizacji na Ukrainie Emilia Chmielowa.

„Bardzo się cieszę, że za kilka tygodni będziemy obchodzić we Lwowie 14. rocznicę pobytu tutaj papieża św. Jana Pawła II” – powiedział konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. Wręczył symboliczny medal Konsulatu Generalnego RP Mieczysławowi Hellerowi. „To jest oznaka naszej wdzięczności dla Pana, – mówił polski dyplomata. – Dziękuję za wiarę, za serce, za rozum i za hojność”. Uroczystość odpustową w Rzęsnej Polskiej uświetnił swoim śpiewem chór „Lutnia”.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 7 (227) za 18–30 kwietnia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X