Młodzieżowy obóz integracyjny Lwowskiego Klubu Strefa Młodzieży

Ostatnie dni lata młodzież z Lwowskiego Klubu Strefa Młodzieży spędziła na obozie integracyjnym w Karpatach Wschodnich. Ponad 20-osobowa grupa stypendystów Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i wolontariuszy klubu uczestniczyła w szkoleniach liderskich, zabawach integracyjnych oraz udała się na wyprawę górską.

– Wyjazd naprawdę był udany. Warsztaty otworzyły młodzież na poznawanie się nawzajem – powiedział Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu Strefa Młodzieży. – Głównym celem wyjazdu była integracja stypendystów i wolontariuszy naszego klubu. Poza tym – poszerzenie wiedzy o cechach liderskich. Podczas obozu panowała atmosfera przyjaźni i dobroci. Uważam, że takie wyjazdy są jak najbardziej potrzebne dla młodych ludzi. W przyszłości przyniesie to owoce w działalności klubu – dodał prezes.

{youtube}NJtZEurXpaU{/youtube}

Pierwszy dzień obozu rozpoczął się od warsztatów, podczas których młodzież rozwijała cechy liderskie i uczyła się efektywnie działać w zespole. Szkolenia prowadziła Alina Czirkowa, trenerka i działaczka społeczna. Stypendyści i wolontariusze opowiadali o sobie, uczyli się słuchać siebie nawzajem, dzielili się wrażeniami, dyskutowali i wyciągali wnioski z każdej zabawy.

W drugim dniu wyjazdu studenci ruszyli na górę Paraszkę. W podnóżu grupa trafiła na palące się śmiecie, chyba kiedyś to była opona od samochodu. – Wtedy był upał, więc zrozumieliśmy, że ogień może szybko się rozprzestrzeniać na leżące obok suche gałęzie. Nie zastanawialiśmy się, co mamy robić. To była rzecz jasna – trzeba zgasić płomienie. Więc nosiliśmy w rękach piasek z rozciągającej się w pobliżu dróżki leśnej i w końcu razem udało się nam to zgasić – podzieliła się wrażeniami Marta Nuckowska ze Lwowa. Ostatecznie wyprawa minęła bez ekscesów. Młodzież podbiła szczyt góry Paraszki, skąd roztoczyły się wspaniałe widoki. Po wyczerpującej wycieczce, studenci odpoczęli obok wodospadu Hurkalo.

W ostatnim dniu młodzi ludzie uczestniczyli w niedzielnej mszy św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Stryju. Później razem z Tatianą Bojko, prezesem Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej, zwiedzili miejscowe Centrum Kulturalno-Oświatowe.

Końcowym punktem programu wyjazdu był skalny zespół Tustań, kiedyś obronne i administracyjne centrum, a także celny punkt na drodze solnej, która prowadziła z Drohobycza na Zakarpacie i do Europy Zachodniej.

Do domu stypendyści wrócili wypoczęci i gotowi do przyszłej działalności społecznej. W najbliższym czasie młodzież planuje dołączyć do sprzątania starego rzymskokatolickiego cmentarza w Zimnej Wodzie (5–7 września) i akcji sprzątania obronnego kościoła pw. Św. Trójcy w Sokołówce (11 września). Lwowski Klub Strefa Młodzieży zaprasza również wszystkich chętnych do udziału w tych akcjach.

Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i organizowany przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Karina Wysoczańska

Fot. Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2019/oboz_lwowskiego_klubu_sm{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X