Młodzież ze Lwowa na szkoleniach w Krakowie

Młodzież ze Lwowa na szkoleniach w Krakowie

Młodzież pochodzenia polskiego ze Lwowa, przyszli oraz działający wykładowcy języka polskiego w dniach 3–10 września w ramach programu polskiego Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych” przybyli do Krakowa na „Akademię języka ojczystego dla młodych Polaków ze wschodu”, która została zorganizowana przez wrocławskie Stowarzyszenie Odra – Niemen.

Na projekt przybyło około 30 młodych ludzi z Litwy, Białorusi i Ukrainy, którzy wzięli udział w cyklach wykładów na Akademii Ignatianum w Krakowie obejmujących następujące tematy:

– współczesna polska literatura, film i teatr;
– przemiany kultury polskiej i języka polskiego w ostatnich 30 latach;
– dialekty polszczyzny – przykłady, podobieństwa i różnice;
– zmiany norm i zasad pisowni oraz błędy językowe współczesnych Polaków;
– metody ułatwiające naukę języka polskiego, dostosowane do potrzeb osób posługujących się jednocześnie językiem polskim i rosyjskim lub ukraińskim.

Po zajęciach uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakle teatralne, projekcje filmowe, zwiedzić Kraków, Wadowice oraz kopalnię soli w Wieliczce. Jeden dzień przeznaczono na pobyt w Zakopanem, gdzie młodzi uczestnicy zapoznali się z historią i kulturą miejscowości.

Uczestnicy „Akademii języka ojczystego dla młodych Polaków ze wschodu” mieli także okazję zaprezentować się w odbywających się w czasie pobytu twórczych konkursach, m.in. w konkursie recytatorskim.

Młodzi ludzie, reprezentujący na szkoleniach w Krakowie Ukrainę, składają serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu Odra – Niemen i osobiście jego koordynatorowi Robertowi Martinowi za możliwość udziału w tak interesującym i doskonale zorganizowanym projekcie, jakim była „Akademia języka ojczystego dla młodych Polaków ze wschodu”.

Krystyna Frołowa
Tekst ukazał się w nr 19 (287) 17-30 października 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X