Młodzież z Polski sprząta cmentarze w Brodach i Hucisku Brodzkim

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w dniach 2-12 lipca 25-osobowa grupa wychowawców, młodzieży i dzieci z Jugowa (woj. dolnośląskie) i Wschowy (woj. lubuskie) porządkowali polski cmentarz legionistów w Brodach i cmentarz w nieistniejącej już wsi Hucisko Brodzkie.

– Dwa dni pracowaliśmy na cmentarzu w Brodach. Mamy nadzieję, że doprowadziliśmy go do stanu właściwego w jakim powinni spoczywać polscy narodowi bohaterowie – mówi Bożena Sołek-Muzyka, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Jugowie. – Pomimo utrudnień, udało nam się odnaleźć we wsi Hucisko Brodzkie zbiorową mogiłę ponad pięćdziesięciu Polaków, którzy w lutym 1944 roku zostali zamordowani za to, że byli Polakami.

{youtube}fBhc4pgyub8{/youtube}

– Jestem tutaj po raz pierwszy i powiem szczerze, że jak pierwszy raz weszłam na cmentarz, to bałam się, że nie damy radę. Ale dzięki miejscowym ludziom i księdzu proboszczowi, którzy nas tutaj miło przyjęli, otrzymaliśmy sporo motywacji do pracy – powiedziała Katarzyna Peszko, pracownik Gimnazjum w Jugowie.

– Jest to niesamowita lekcja historii dla nas opiekunów, jak również dla młodzieży. Cieszy nas wykonana praca na cmentarzach w Brodach i odnalezionym przez nas Hucisku Brodskim – dodał Marcin Antosik, nauczyciel Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Jugowie.

– Cieszę się, że mieliśmy mały wkład w odnowienie tych polskich nekropolii. Dla tych najmłodszych dzieci, jak również dla mnie jest to wielka lekcja pokory i patriotyzmu – zaznaczyła Agnieszka Mała, która przyjechała z najmłodszą grupą dzieci ze Wschowy.

Podziękowanie ekipie z Polski złożył proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Brodach ks. Anatol Szpak. – To dla nas przykład wiary, patriotyzmu i pamięci o swojej historii, o swoich przodkach. Chcemy uczyć się tego od was. Niech Pan Bóg wynagrodzi wam tę pracę i niech błogosławi – powiedział ks. Anatol Szpak.

Opiekunowie i wolontariusze z Polski udali się również do Huty Pieniackiej, by zapalić znicze i pomodlić się przy pomniku pomordowanych mieszkańców tej wsi. Natomiast 11 lipca na cmentarzu w Brodach uczcili 73. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu oraz oddali hołd wszystkim polskim żołnierzom pochowanym w tym miasteczku.

– Mamy nadzieję, że za rok przyjedziemy w te same miejsca i będziemy współpracować z lokalną społecznością, żeby Polskie mogiły na Kresach Wschodnich doprowadzić do właściwego stanu – podsumowała Bożena Sołek-Muzyka, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Jugowie.

W tym roku po raz siódmy odbyła się akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, podczas której około 1000 wolontariuszy z Dolnego Śląska porządkowali ponad 100 zaniedbanych polskich nekropolii położonych w okolicach Lwowa, Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa), Tarnopola, na Wołyniu i Podolu.

Autorem i koordynatorem akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” jest Grażyna Orłowska-Sondej z TVP Wrocław. Akcja odbywa się pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Eugeniusz Sało

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2016/brody_sprzatanie_cmentarza{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X