Ministrowie Polski, Litwy, Holandii i Danii w Kijowie

Ministrowie Polski, Litwy, Holandii i Danii w Kijowie

O wsparciu dla europejskich aspiracji Ukrainy i możliwości podpisania Umowy Stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską na szczycie Partnerstwa Wschodniego, w listopadzie w Wilnie, rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski, Litwy – Linas Linkevičius, Holandii – Frans Timmermans oraz minister ds. europejskich Danii – Nicolai Wammen 25 kwietnia w Kijowie.

Ministrowie spotkali się z najważniejszymi przedstawicielami władz ukraińskich: z Prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Leonidem Kożarą oraz z deputowanymi parlamentu z ramienia partii opozycyjnych.

– Jesteśmy w kluczowym momencie dla cywilizacyjnego wyboru Ukrainy. Przez następne trzy miesiące Ukraina musi przekonać całą UE, że jest gotowa na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią w listopadzie – powiedział mediom po spotkaniach minister Sikorski. – Apeluję więc i do władz, i do opozycji, by odłożyć wszystko inne i przez te trzy miesiące uchwalić wszystkie potrzebne do tego ustawy w Werchownej Radzie – podkreślił minister Sikorski. Dodał, że „jeśli to się nie uda, przez kolejne dekady a może pokolenia będziemy dyskutować, co poszło nie tak. Ale szansa Ukrainy zostanie stracona. Czas na działanie jest teraz!”.

– Ukraina ma za sąsiada Polskę, kraj który po odzyskaniu wolności podjął strategiczną decyzję pójścia drogą europejską. Po dekadzie od wejścia do UE, Polska stała się jednym z liderów Europy. Chcemy pomóc Ukrainie iść tą drogą – zaznaczył minister Frans Timmermans.

Ministrowie potwierdzili wolę Unii Europejskiej do podpisania Umowy Stowarzyszeniowej, o ile Ukraina pokaże konkretne postępy m.in. w odniesieniu do rozwiązania problemu wybiórczego stosowania prawa oraz w implementacji reform wskazanych w programie Stowarzyszeniowym Unia – Ukraina. W trakcie spotkań ministrowie podkreślili, że podpisanie i tymczasowe stosowanie Umowy będzie korzystne zarówno dla Ukrainy, jak i dla Unii Europejskiej.

Konferencja prasowa ministrów (Fot. msz.gov.pl)Ministrowie z zadowoleniem odnotowali ułaskawienie byłego Ministra Spraw Wewnętrznych Jurija Łucenki oraz byłego Ministra Środowiska Heorhija Filipczuka, oceniając te decyzje jako znaczący krok w rozwiązywaniu problemu wybiórczego stosowania prawa.

W spotkaniu z deputowanymi partii opozycyjnych uczestniczyli Witalij Kowalczuk – zastępca szefa frakcji UDAR, Rostislaw Pawlenko z frakcji UDAR, Serhij Paszynski – zastępca szefa frakcji Batkiwszczyna, Ruslan Koszulinski – zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej oraz współprzewodniczący polsko-ukraińskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. W spotkaniu brał udział również Hryhorij Nemyria, były wicepremier w rządzie Julii Tymoszenko. Rozmówcy podkreślali, że „podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE byłoby sukcesem nie władzy czy opozycji, a całego narodu ukraińskiego”.

Marcin Bosacki, rzecznik prasowy MSZ
www.msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X