Dymisja wiceministra spraw zagranicznych RP

Dymisja wiceministra spraw zagranicznych RP

Wiceszef MSZ Janusz Cisek złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska – poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że przyjmie tę rezygnację. Szef MSZ poinformował, że Cisek jest obecnie w szpitalu, „ciężko chory”.

(Cisek) złożył rezygnację na moje ręce – powiedział Tusk dziennikarzom. W tym samym czasie, podczas senackiej debaty na temat współpracy z Polonią i Polakami za granicą, szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że Cisek podał się do dymisji w związku ze swoją chorobą. Dodał, że Cisek jest obecnie w szpitalu, „ciężko chory”.

Odejście ministra Ciska nastąpiło, po tym jak kancelaria Senatu skarżyła się na to, iż nie może doprosić się dokumentów z MSZ w kwestii dofinansowania organizacji polonijnych. Członkowie senackiej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą – uważają, że MSZ nie kontynuuje wypracowanej przez ponad 20 lat tradycji wspierania Polonii. Wcześniej współpraca z organizacjami polonijnymi zajmował się właśnie Senat. To wyższa izba parlamentu decydowała tez o przyznawaniu dotacji.

Szef MSZ Radosław Sikorski zapewnił, że nie ma „najmniejszych planów”, aby zakończyć wspieranie Polaków za granicą. – Przeciwnie, będziemy ich wspierać, a jednocześnie zachęcać do jeszcze większej aktywności na rzecz Polski – mówił, przedstawiając senatorom informację MSZ na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą oraz na temat środków wydanych na ten cel w zeszłym roku.

– Przejmując w zeszłym roku zasadniczą część środków budżetu na współpracę z Polonią i Polakami, MSZ podjęło duże wyzwanie. Pamiętamy o doświadczeniach i historycznych dokonaniach Senatu na polu tej współpracy przez dwie dekady – oświadczył minister.

Zaznaczył, że polska diaspora to ponad 20 mln osób. – Grupa wielka i niejednorodna, różne losy, różny status społeczny, różne związki z Polską, różna znajomość języka, oczekiwania – wyliczał. – Jednym słowem wielkie wyzwanie i wielka szansa dla Polonii i Polaków za granicą i dla polskiej racji stanu – powiedział szef MSZ. Jak dodał, jest przekonany, że MSZ tę szansę dobrze wykorzystuje i będzie chciał przekonać do tego Senat.

Minister Sikorski zapowiedział, że jego resort w maju ogłosi dodatkowy konkurs dla organizacji pozarządowych zajmujących się wsparciem dla Polonii. Jak zaznaczył, na konkurs będzie przeznaczona pula 8 mln zł.

Minister poinformował, że nie wszystkie środki przyznane w ramach konkursu z 2012 r. mogły być wydane „z różnych przyczyn losowych”. – Zobowiązuję się wobec Senatu, że na te środki – co do których jeszcze mamy pewne rezerwy – jeszcze w maju ogłosimy dogrywkę – powiedział Sikorski.

Jak zapowiedział, w nowym konkursie będzie można składać projekty inwestycji polonijnych. – Przewidujemy w jego ramach pulę około 8 mln złotych – dodał.

Źródło: wiadomosci.wp.pl/PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X