Minister Witold Waszczykowski rozpoczął wizytę we Lwowie

W sobotę minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskie przybył do Lwowa. Swoją wizytę rozpoczął w Konsulacie Generalnym, gdzie spotkał się z przedstawicielami polskiej społeczności we Lwowie.

Minister Witold Waszczykowski rozpoczął dwudniową wizytę we Lwowie. W spotkaniu w Konsulacie Rzeczypospolitej wzięli udział Jan Piekło, ambasador Polski w Kijowie, konsul generalny Rafał Wolski i przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej.

{youtube}OzBew7poivo{/youtube}

W Konsulacie Rzeczypospolitej minister spraw zagranicznych odpowiedział na pytania dziennikarzy, które w większości dotyczyły relacji polsko-ukraińskich.

– Z naszej strony jest pełna otwartość, zresztą w mojej delegacji są również eksperci, którzy są gotowi do współpracy w ramach Forum Polsko-Ukraińskiego. Czekamy na historyków ukraińskich, czekamy na otwartość Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Czekamy na odblokowanie decyzji o ekshumacji, o renowacji wszystkich miejsc związanych z historią polską i polsko-ukraińską.

Na pytanie o współpracy między Instytutami Pamięci Narodowej w Polsce i na Ukrainie minister wyraził nadzieję, że będzie trwał dialog miedzy tymi instytucjami:

– Ja bym chciał, żeby ten dialog się toczył, ale tego dialogu chyba nie ma. Chyba są problemy. Jeśli strona ukraińska uważa, że to powinna być rozmowa miedzy historykami, to zachęcam ukraiński IPN do podjęcia poważnego dialogu z IPN polskim, do włączenia się w dalsze pracy ekshumacyjne i rekonstrukcyjne.

Padło pytanie ze strony dziennikarza ukraińskiego o pomniki UPA na terenie Polski.

– Nasze stanowisko jest takie, że trzeba przestrzegać prawo polskie. Jeżeli coś zostało zbudowane niezgodnie z prawem polskim, bez wiedzy i zgody samorządów lokalnych, to władze lokalne decydują, czy taki pomnik ma rację bytu.

Nie zabrakło również tematu wiz dla Ukraińców:

– Polska jest bardzo zaangażowana w proces wydawania wiz europejskich obywatelom Ukrainy. Zgodnie ze statystyką Eurostatu, około 60% tych wiz jest wydawanych tylko przez Polskę. Poza tym wydajemy teraz bardzo dużo wiz polskich. Tamten rok był rekordowy, to był jeden milion dwieście sześćdziesiąt siedem tysięcy oraz sześćset pięćdziesiąt tysięcy wiz z prawem do pracy. Ten rok będzie podobny. W wypadku wiz z prawem do pracy to będzie około 900 tysięcy. Jest to więc ogromny wysiłek konsulatów, za który będę chciał podziękować.

W ramach spotkania odbyła się narada konsularna, w której wzięli udział konsulowie z całej Ukrainy. Na zakończenie pierwszego dnia wizyty minister spotkał się liderami polskiego środowiska lwowskiego okręgu konsularnego.

Anna Gordijewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X