Wizyta ministra Waszczykowskiego we Lwowie

Drugi dzień wizyty Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, był bardzo intensywny. Delegacja odwiedziła trzy najważniejsze katolickie kościoły we Lwowie, Cmentarz Łyczakowski, miejsce budowy Domu Polskiego. Na zakończenie dnia polscy dyplomaci spotkali się z przedstawicielami władz lokalnych.

W niedzielę o godzinie 9 minister wziął udział we mszy świętej w kościele św. Marii Magdaleny. Mszę świętą odprawił proboszcz o. Paweł Tomys OMI. Kościół jest od lat kością niezgody w stosunkach polsko-ukraińskich. Parafianie starają się o zwrot kościoła od chwili odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Obecne znajduje się w nim Dom Muzyki Organowej i Kameralnej. Parafia ma jedynie umowę o korzystaniu z gmachu w określonych godzinach. Po mszy św. minister spotkał się z ojcami oblatami obsługującymi parafię św. Marii Magdaleny.

{youtube}OIFdtc-zty0{/youtube}

– Dla ludzi to jest problem, że nie czują się u siebie. Bolesne jest na przykład to, że toalety są zrobione w kaplicy chrzcielnej. Warunki muszą być zapewnione, toaleta musi gdzieś być, ale dlaczego w kaplicy? A freski jeszcze prześwitują spod olejnej farby – powiedział o. Marek Rostkowski OMI.

Po mszy św. minister Witold Waszczykowski był też pod gmachem muzeum „Więzienie na Łąckiego” i złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar zbrodni komunizmu. Następnie odwiedził Katedrę Łacińską i spotkał się z bp. Edwardem Kawą i proboszczem ks. Janem Nikielem. Po tym delegacja udała się na Cmentarz Łyczakowski, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt, pomnikiem Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i na grobach ofiar współczesnych działań wojennych w strefie antyterrorystycznej (ATO). Minister Witold Waszczykowski rozmawiał z Władysławem Kuczyńskim, młodym Polakiem z Zimnej Wody pod Lwowem, uczestnikiem walk jako żołnierz wojska ukraińskiego na wschodzie Ukrainy.

– Jest mi bardzo miło, że pan minister tak zareagował, podziękował mi za tę służbę wojskową w walce przeciw Rosji – opisał spotkanie Władysław Kuczyński. – Dla mnie to była niespodzianka. Przyszedłem razem z harcerzami, żeby dołączyć się do składania wieńców i zniczy i pan minister podziękował mi, uścisnął prawicę. To dla mnie niespodzianka i zaszczyt!

Na Cmentarzu Łyczakowskim minister Witold Waszczykowski odpowiedział na pytania dziennikarzy:

– Wczoraj miałem spotkanie z przedstawicielami różnych organizacji działających na terenie Lwowa, przedstawicielami szkół, klubu sportowego Pogoń Lwów, harcerzami polskimi. Rozmawiałem również z polskimi konsulami, którzy pracują na terenie całej Ukrainy i ku mojemu zaskoczeniu, mówili oni, że współpraca na poziomie lokalnym układa się dobrze. Wszystkie sprawy polskie są w miarę dobrze rozwiązywane. Jeśli zwykli Ukraińcy z Polakami mogą normalnie współżyć, dlaczego na poziomie centralnym pojawiają się problemy, kto je organizuje, wszczyna? Będę rozmawiać z władzami jeszcze dzisiaj i w trakcie następnych wizyt, by te sprawy wyjaśnić.

Hałyna Tereszczuk z Radia Swoboda zapytała o lwy z Cmentarza Łyczakowskiego:

– Od dwóch lat apelujemy. Te lwy są zakryte od dwóch lat. Komu one przeszkadzają i w czym? Komu przeszkadzają ludzie, którzy leżą tutaj w grobach? Oni już leżą w grobach i są martwi. Oni już nikomu w niczym nie przeszkodzą. Wystarczy o nich pamiętać i my o to prosimy.

Po południu minister Witold Waszczykowski odwiedził kościół św. Antoniego na Łyczakowie.

Następnym punktem wizyty było spotkanie z przedstawicielami administracji miasta. W spotkaniu wziął udział przewodniczący Rady miasta Lwowa Andrij Sadowyj, przedstawiciele Lwowskiej Rady miejskiej oraz Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Ostatnim punktem programu była wizyta na placu budowy Domu Polskiego we Lwowie. Wieczorem delegacja wróciła do Warszawy. Wizyta odbyła się w dniach 4-5 listopada.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X