Minister obrony narodowej RP z wizytą w Kijowie Fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

Minister obrony narodowej RP z wizytą w Kijowie

Wicepremier, minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak przybył do Kijowa, gdzie spotkał się z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowym. Z ich inicjatywy została zorganizowana wideokonferencja z sojusznikami. Tematem rozmów było dalsze militarne wsparcie dla Ukrainy.

– Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard – oświadczył wicepremier, minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak.

Pytany na wspólnej konferencji prasowej, jak długo będzie trwało to szkolenie, szef MON odpowiedział, że nie jest to na pewno kwestia miesięcy. – To jest kwestia na pewno nie dni i nie miesięcy. To jest kwestia tygodni – podkreślił wiceminister Mariusz Błaszczak.

– Obowiązkiem wolnego świata jest przeciwstawienie się tendencjom do odbudowy rosyjskiego imperium. Możemy oprzeć się tym tendencjom, dlatego Polska wspiera Ukrainę. Jesteśmy pod wrażeniem dzielności żołnierzy ukraińskich, staramy się wspierać Ukrainę – podsumował szef MON.

– Każda wizyta, każde nasze spotkanie wzmacnia siły zbrojne Ukrainy. Realne wsparcie, które otrzymuje Ukraina daje możliwość pokonania wroga. Dziś jednym z tematów naszych rozmów była koalicja czołgowa – powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Delegacja z Polski na czele z wiceministrem Mariuszem Błaszczakiem złożyła także wieniec pod Ścianą Pamięci Poległym za Ukrainę w Kijowie.

źródło: Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

X