W Kijowie trwa szczyt Ukraina-Unia Europejska Od lewej: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (Fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy)

W Kijowie trwa szczyt Ukraina-Unia Europejska

W Kijowie trwa 24. szczyt Ukraina-Unia Europejska z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Prezydent Zełenski podziękował za wsparcie, jakiego Unia Europejska udzieliła Ukrainie w minionym roku.

– Nasz cel jest absolutnie jasny – rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. I wierzę, że UE będzie gotowa do negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy już w tym roku – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca zaproponował dziś uzgodnienie algorytmu wspólnych działań, aby nie stracić ani jednego dnia na zbliżenie Ukrainy z Unią Europejską.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaznaczył, że głównym celem szczytu jest wysłanie do państwa i narodu ukraińskiego przesłania o jedności, a także o przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej.

– Ukraina może na nas liczyć. Będziemy wspierać jej wysiłki. Rada Europejska jest tutaj właśnie po to, żeby regularnie analizować, co trzeba zrobić na drodze do akcesji – zaznaczył szef Rady Europejskiej.

Zdaniem Charlesa Michela wsparcie finansowe, militarne i humanitarne dla Ukrainy, zachęcenie państw Unii Europejskiej do uruchomienia zdolności operacyjnych oraz polityka sankcji wobec Rosji są obecnie bardzo ważne. Szef Rady Europejskiej podkreślił również znaczenie postawienia przed sądem winnych zbrodni popełnionych na Ukrainie i Ukraińcach podczas tej wojny.

– Dzisiejsze dźwięki alarmu rakietowego przypominają nam, że Ukraina ma do czynienia z brutalnym agresorem. Ale fakt, że w czasie tej wojny zebraliśmy się tutaj i dyskutujemy o przyszłości Ukrainy, pokazuje, że jesteśmy znacznie silniejsi od tego agresora. I tak będzie dalej – powiedziała ze swojej strony Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej pozytywnie odniosła się również do postępów Ukrainy we wdrażaniu siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej i wyraziła nadzieję na dalsze szybkie postępy.

źródło: Kancelaria Prezydenta Ukrainy

X