Micheil Saakaszwili z wizytą w Polsce

Micheil Saakaszwili z wizytą w Polsce

6 grudnia, przybył do Polski prezydent Gruzji Micheil Saakszwili. Podczas kilkudniowej wizyty w Polsce gruziński prezydent spotkał się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim, złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą profesorów Uniwersytetu Warszawskiego oraz uroczyście otworzył sesję Studium Europy Wschodniej zorganizowaną w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Grzegorza Peradze.

W sobotę Micheil Saakaszwili weźmie udział w konferencji „Polska i świat w XXI wieku”, zorganizowanej w Krakowie przez Instytut Studiów Strategicznych. Odwiedził też grób Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu.

Na konferencji prasowej w Warszawie Micheil Saakaszwili powiedział, że Gruzja miała ogromną szansę na MAP (Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO) podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO na początku grudnia br., lecz ze względu na ostatnie wydarzenia [masowe aresztowania osób związanych z poprzednim rządem i tym samym bliskich współpracowników prezydenta – red.Kresy24.pl], kwestia ta w Brukseli nawet nie była dyskutowana. Według Saakaszwilego, nic nie zostało jeszcze stracone i priorytetem dla Tbilisi wciąż pozostaje integracja zarówno z NATO, jak i Unią Europejską.
Podczas wystąpienia w sali Pałacu Kazimierzowskiego na UW gruziński prezydent, odnosząc się do obaw związanych z aktualnymi wydarzeniami w Gruzji, powiedział:

– Oczywiście gruzińska polityka ma swoje wzloty i upadki. Ale Gruzini zakosztowali już demokracji i wolności. Nie ma możliwości zawrócenia z tej drogi. (…) W Europie były przypadki, kiedy demokracja była zagrożona, ale to się na dłuższą metę nie udawało. Historia Polski jest tego znakomitym przykładem. (…) Są pewne niepokojące rzeczy. Ktoś napisał, że w ciągu jednego miesiąca w Gruzji aresztowano więcej urzędników państwowych niż w ostatnich dwóch latach na Ukrainie. Ale mimo to wciąż mamy wolne media i Gruzja już nie da się oderwać od Europy. Nie wyobrażam sobie, by sami Gruzini dopuścili, aby jakakolwiek władza zawróciła Gruzję z tego kierunku.

Prezydent RP Bronisław Komorowski, podczas czwartkowego spotkania z Micheilem Saakaszwilim, zapewnił prezydenta Gruzji o polskim poparciu dla gruzińskich aspiracji NATO-wskich i unijnych. Wyrażając satysfakcję z deklaracji nowego rządu dotyczących kontynuacji prozachodniego kursu Gruzji, podkreślił, iż ma nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa Gruzji z UE będzie mogła zostać sfinalizowana jeszcze przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 roku.

Kresy24.pl/ www.prezydent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X