Melodie klezmerskie we Lwowie

Melodie klezmerskie we Lwowie

Druga połowa lata na Starym Mieście we Lwowie została wzbogacona melodiami klezmerskimi. Od 18 lipca trwa 5 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Żydowskiej „LvivKlezFest-2013”. „W ten sposób obchodzimy również 65-lecie Izraela i 15-lecie ukraińskiej Żydowskiej Organizacji Dobroczynnej „Hesed Arieh” – mówi dyrektor Ada Dianowa.

Tegoroczny Festiwal rozpoczął koncert w Filharmonii Lwowskiej znanego zespołu The Klezmatics z USA. Kolejny występ klezmerów amerykańskich odbył się w klubie Picasso.

Pani Dianowa poinformowała, że w dniach 25-28 sierpnia w siedzibie „Hesed Arieh” we Lwowie przy ulicy Kotlarewskiego 30 przewidziane są warsztaty muzyczne i taneczne z udziałem znanych artystów żydowskich z Mołdawii: Jefima Czornego i Suzanny Giergus. Przygotowano też koncert pod tytułem „Zagraj mi kozacze po chasydzku!”, który odbędzie się 28 sierpnia w Teatrze Młodego Widza.

 

Zespół pieśni żydowskiej Warniczkes-Folk (Fot. Julia Łokietko)29 sierpnia w Pałacu Sapiehów przy ul. Kopiernika 40 można będzie usłyszeć koncert muzyki kantorskiej w wykonaniu Igora Piechowicza z Moskwy. Przyjedzie też zespół Pro-Yiddish. Projekt odbędzie się z udziałem wykonawców z Niemiec, Ukrainy, Mołdawii oraz solistów zespołu Dona z Moskwy. Wielki koncert muzyki żydowskiej odbędzie się 30 sierpnia w Filharmonii Lwowskiej. 31 sierpnia Polina i Merlin Shepherdowie wystąpią w Lwowskiej Kopalni Kawy. Na zakończenie festiwalu, 1 września planowana jest we Lwowie największa żydowska zabawa roku „A Hasene in Galitsiye” – wesele żydowskie w Galicji, tango uliczne, święto ulicy Starojewrejskiej (byłej Żydowskiej) i koncert galowy z udziałem klezmerów z różnych państw świata, także z Polski.

Wieczorem 18 sierpnia na dziedzińcu Kamienicy Królewskiej (Rynek 6) tradycje żydowskiej kultury muzycznej Lwowa i Odessy przywołał koncert młodzieżowego zespołu pieśni żydowskiej Warniczkes-Folk i zespołu Odessa Klezmer Band. Dzięki Natali Macijewskiej można było też nauczyć się tańców żydowskich, a kucharze z miejscowej restauracji Jerusalem zaangażowali wszystkich do przygotowywania smacznych dań. Możliwa była również degustacja. Ale cymes!

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 16 (188) 30 sierpnia – 16 września 2013


Obejrzyj galerię:
LvivKlezFest-2013


Obejrzyj wideo:
Klezmerskie melodie Lwowa


Czytaj też:
Festiwal Kultury Żydowskiej LvivKlezFest


Odwiedź stronę na Facebooku:

LvivKlezFest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X