Chorwackie groby w Karpatach

Chorwackie groby w Karpatach

Przedstawiciele Uniwersytetu im. Wasyla Stafanyka w Iwano-Frankiwsku rozszerzają współpracę z ośrodkami zagranicznymi. Tym razem do współpracy międzynarodowej dołączyła Chorwacja – do Iwano-Frankiwska przybyła delegacja z Zagrzebia. Chorwaci uczcili swoich ziomków, którzy polegli podczas I wojny światowej i są pochowani w miejscowości Hlebówka koło Bohorodczan.

Po 97 latach miejsce spoczynku nadal jest pielęgnowane, a miejscowi kapłani odprawiają tam modlitwy za zmarłych.

– Przyjechaliśmy, aby zorientować się jaki jest stan chorwackich pochówków wojskowych – mówi przedstawiciel władz Zagrzebia, eksminister i deputowany do chorwackiego parlamentu Iwica Panić. – Chcemy zachować pamięć o tych, którzy zginęli wiele dziesięcioleci temu, bo dla pamięci przyszłych pokoleń ważny jest każdy człowiek. Chcemy też nawiązać współpracę pomiędzy naszymi regionami.

Jewhen Paszczenko, doktor historii i kierownik katedry literatury i języka ukraińskiego na wydziale filozoficznym uczelni przypomina, że w czasie I wojny światowej Chorwaci i Ukraińcy z Galicji byli obywatelami tego samego państwa i walczyli ramię w ramię. Minęły lata i młodzież obu państw niewiele wie o sobie. Ale wiele osób w Chorwacji pamięta, że ich pradziadkowie zginęli na terenie dawnej Galicji.

We wsi Hlebówka historia pochówków chorwackich może stać się okazją do przypomnienia historii. „W naszej szkole chcielibyśmy otworzyć izbę pamięci poświęconą Chorwatom – mówi Olga Gulak, dyrektorka szkoły. Na współpracę z kolegami z Zagrzebia liczą też naukowcy z Uniwersytetu Przykarpackiego. Mogliby, jak zaznaczają, prowadzić prace poszukiwawcze, odnajdywać imiona i nazwiska poległych uwiecznione we wspomnieniach mieszkańców, dokumentach i utworach literackich. W czasie I wojny światowej ponad 150 tys. Chorwatów zginęło na różnych frontach. Poszukiwanie i uporządkowanie pochówków chorwackich jest sprawą ważną, bo zbliża się 100 rocznica wybuchu I wojny światowej. Wiadomo, że pochówki chorwackie w Hlebówce nie są jedynymi na terenie w województwa. Żołnierzy chorwackich chowano prawdopodobnie również w rejonie Kołomyjskim.

Sabina Różycka
Tekst ukazał się w nr 15 (187) 16 – 29 sierpnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X