Medal „Zasłużony dla Miasta Przemyśla” dla Zbigniewa Chrzanowskiego Fot. Anna Gordijewska

Medal „Zasłużony dla Miasta Przemyśla” dla Zbigniewa Chrzanowskiego

Podczas obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Przemyślu dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski został wyróżniony honorowym tytułem „Zasłużony dla Miasta Przemyśla”

za aktywną działalność na rzecz wzbogacenia życia kulturalnego i artystycznego Przemyśla, zbudowania stałych kontaktów środowisk artystycznych Przemyśla i Lwowa oraz owocną współpracę z teatrem „Fredreum”.

Fot. Anna Gordijewska

Obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Przemyślu rozpoczęły się mszą świętą w bazylice archikatedralnej. Dalsze uroczystości odbyły się na Wzgórzu Zamkowym przy kamieniu upamiętniającym Konstytucję oraz jej twórców. Po zakończeniu uroczystości w trakcie uroczystej Sesji Rady Miejskiej w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego honorowe wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta Przemyśla” otrzymali ks. prałat Stanisław Czenczek, Bolesław Czyżowicz, Roman Taworski oraz Zbigniew Chrzanowski.

Fot. Anna Gordijewska

Dyrektor lwowskiego teatru podziękował prezydentowi Robertowi Chomie oraz Radzie Miejskiej Przemyśla za otrzymaną nagrodę.

– Nigdy nie myślałem w czasie moich pierwszych przejazdów przez to miasto w latach 60. udając się do części mojej rodziny, która została sprowokowana do opuszczenia swojego rodzinnego miasta, że te przystanki w Przemyślu – szczególnie na tym Wzgórzu Zamkowym, w oczekiwaniu połączeń do Wrocławia – będą długą i trwałą przystanią – powiedział Zbigniew Chrzanowski. Twórca dodał również, że to miasto, w którym zatrzymał – w pewnym sensie – swój historyczny i biograficzny rozwój, jest dla niego przyjaznym. Wspomniał o tym, że w trudnych dla niego czasach Przemyśl otoczył go opieką, dał miejsce pracy, dach nad głową i pozwolił realizować nadal pracę twórczą. – Cieszę się bardzo, że nie została zerwana więź z moim miastem rodzinnym, z którym pozostaję nadal w trwałym związku. Ludzie, którzy są nadal przyjaźni i tworzą kulturę tego miasta, pozwalają mi się nadal rozwijać, nie zważając na mój wiek jestem ciągle aktywny i nie jestem samotny – dodał. Chrzanowski uważa, że dla niego jako dla twórcy, człowieka teatru każda sala teatralna, każde deski sceniczne są miejscami magicznymi. Na Wzgórzu Zamkowym w Przemyślu spotkał podobnych entuzjastów, ludzi zafascynowanych sztuką teatralną. Zaprzyjaźnił się z teatrem „Fredreum” z którym współpracuje do dziś.

– Przemyśl, którego architektura, nastrój bardzo mi przypomina moje rodzinne miasto, powoduje to, że czuję się tu dobrze. Tutaj szukam westchnienia, inspiracji twórczych. To jest miasto, które otoczyło mnie opieką w chwilach dla mnie bardzo trudnych, wręcz dramatycznych, kiedy wydawało mi się, że pożegnanie ze Lwowem jest już na zawsze. Ale tak się nie stało – podsumował swoje przemówienie Zbigniew Chrzanowski.

Anna Gordijewska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X